fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przyjacielach czy przyjaciołach? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowa brzmią tak samo. Różnica pomiędzy nimi jest jednak zasadnicza. Jak więc piszemy: może czy morze? Którą formę wybrać?

przyjaciołach czy przyjacielach poprawna forma jak się mówi pisze przyjaciele

Przyjacielach czy przyjaciołach? O poprawnej formie

Przyjacielach czy przyjaciołach – którą formę wybrać?

Nie będziemy dłużej trzymać nikogo w niepewności – spośród powyższych form tylko jedna jest poprawna:

PRZYJACIOŁACH

Przyjaciołach to forma miejscownika liczby mnogiej rzeczownika przyjaciel. Forma przyjacielach jest natomiast niepoprawna i nie powinna być stosowana, przynajmniej na razie.

Przyjaciele – odmiana

Odmiana rzeczownika przyjaciel w liczbie pojedynczej nie powinna raczej sprawiać nikomu problemu. Kłopotliwa może być natomiast liczba mnoga i to nie tylko
w omawianym powyżej przypadku. Niekiedy spotkać się można przecież z takimi formami jak przyjacielom (celownik) czy przyjacielami (narzędnik).

Warto więc przypomnieć sobie poprawną odmianę rzeczownika przyjaciel w liczbie mnogiej:

M. przyjaciele
D. przyjaciół
C. przyjaciołom
B. przyjaciół
N. przyjaciółmi
Ms. przyjaciołach
W. przyjaciele!

O innych kłopotliwych w odmianie rzeczownikach pisaliśmy również tutaj: Odmiana rzeczowników – nietypowa i kłopotliwa. Ksiądz vs książę, jak się odmieniają?.

Każda okazja jest zaś dobra, żeby nieco odświeżyć sobie pamięć – o przypadkach w języku polskim można przeczytać tu: Przypadki w języku polskim. Poznaj siedmiu braci, których matką jest deklinacja, czyli odmiana przez przypadki.

Przyjacielach czy przyjaciołach – która forma jest poprawna i dlaczego?

Przytoczona powyżej, nietypowa odmiana ma jednak swoje uzasadnienie.

Otóż niegdyś w polszczyźnie funkcjonował wyraz przyjacioły, który potem zastąpiono wyrazem przyjaciele. Ale o ile forma mianownika liczby mnogiej uległa zmianie, o tyle ślady po dawnym słowie są wciąż obecne w pozostałych przypadkach – stąd też temat fleksyjny przyjaciół warunkujący poprawną odmianę.

Przypuszcza się niekiedy, że niebawem dojść może do ujednolicenia form liczby mnogiej i pojedynczej. Czas pokaże, czy takie zmiany nastąpią.
Jego upływowi z pewnością nie poddaje się jednak więź łącząca prawdziwych przyjaciół. Znając jej wagę, zgromadziliśmy dla Was najpiękniejsze cytaty o przyjaźni:

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.

X