fbpx

Na temat – skrót. Jak poprawnie go utworzyć?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Jak wygląda skrót od wyrażenia na temat? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Na temat - skrót. Jak wygląda pisownia?
Sklep Nadwyraz.com

Na temat – skrót. Jak wygląda? Poprawna forma

Poprawną pisownią jest jedynie wersja z jedną kropką na końcu całego skrótu, a więc nt.
Tworzenie skrótów od dwuczłonowych wyrażeń sprawia problem. Pojawiają się wątpliwości czy skrót zapisać bez kropek, czy z jedną kropką, czy może dwie kropki.

Przy zapisie skrótu tego wyrażenia stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Oba człony wyrażenia na temat zaczynają się spółgłoskami, więc skrót wyrażenia na temat będzie wyglądał nt. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Na temat – skrót. Przykład zdania

  • Informacje nt. zmian w planie lekcji pojawią się dzisiaj w szkolnej gablotce.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X