fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rekomendacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Rekomendacja – co to takiego? O ludziach lub rozmaitych produktach krążą różne opinie. Jedne są dobre, inne złe. Podejmując jakąś decyzję, często się nimi kierujemy. Niebywałe szczęście mają ci, którzy mogą zwrócić się do kogoś o rekomendację. Co nazywamy rekomendacją? Jakie są synonimy tego słowa? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Rekomendacja co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest rekomendacja? Znaczenie wyrazu

1 Rekomendacja to inaczej pozytywna opinia, pisemna bądź ustna, o kimś lub o czymś, poprzez polecenie komuś kogoś lub czegoś. Nie jest to jednak polecenie w sensie nakazu. Głównym zadaniem rekomendacji jest raczej zachęcenie do skorzystania z czegoś lub zaufania komuś. Opinia będąca rekomendacją może być delikatną sugestią dokonania wyboru przychylnego dla obiektu, który jest polecany. Jeżeli komuś lub czemuś wystawiamy rekomendację, jest to w pewnym sensie gwarancja niezawodności tego kogoś lub czegoś.

2 W ekonomii rekomendacja to pozytywna lub negatywna ocena wartości spółki i jej akcji. Wydawaniem rekomendacji zajmuje się doradca giełdowy.


Rekomendacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest rekomendacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Zarekomendowanie,
  • polecenie,
  • referencje,
  • pochlebna opinia.

Rekomendacja – wyrazy pokrewne

  • Rekomendować, rekomendowana, rekomendowany, rekomendowane, rekomendowanie, rekomendator, rekomendujący, rekomendująca, rekomendujące rekomendacyjny, rekomendacyjna, rekomendacyjne.

Rekomendacja – połączenia wyrazowe

  • Dobra, doskonała, niezła, pozytywna, świetna, znakomita; negatywna; partyjna, polityczna; oficjalna, pisemna; dodatkowa, specjalna, szczególna rekomendacja,
  • rekomendacja ekspertów, komisji, organizacji, partii, rady, stowarzyszenia, władz, zarządu; znajomych,
  • rekomendacja dla banku, dla firmy; dla akcji, dla polityki, rekomendacja na stanowisko,
  • analiza i rekomendacja, ocena i rekomendacja, opinia i rekomendacja; wnioski i rekomendacje,
  • lista, seria; brak; formularz, system rekomendacji,
  • poprosić, prosić, prośba o rekomendację,
  • potrzebować, udzielić/udzielać, wymagać rekomendacji,
  • dostać, mieć, otrzymać, posiadać, uzyskać, zdobyć, zyskać; dać/dawać, przedstawić, wydać; cofnąć, obniżyć, wycofać; przyjąć; dołączyć rekomendację; formułowanie, opracowanie rekomendacji, trafić gdzieś; wybrany z rekomendacji,
  • zasługiwać na rekomendację,
  • zgadzać się z rekomendacją.

Rekomendacja – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. rekomendacja
D. rekomendacji
C. rekomendacji
B. rekomendację
N. rekomendacją
Ms. rekomendacji
W. rekomendacjo
liczba mnoga
M. rekomendacje
D. rekomendacji
C. rekomendacjom
B. rekomendacje
N. rekomendacjami
Ms. rekomendacjach
W. rekomendacje

Przykłady użycia wyrazu rekomendacja w literaturze i prasie

Wzorce osobowe dobierane są na podstawie zakresu ich kompetencji istotnych dla prowadzenia pojazdu. Nie bez znaczenia jest także ich popularność oraz sukcesy sportowe w przypadku osób, które profesjonalnie zajmują się jazdą rajdową.


Tworzony obraz produktu jest więc syntezą wynikającą z zestawienia kluczowych cech podstawowych produktu oraz ich bezpośrednich następstw decydujących o bezawaryjności użytkowania pojazdu w sytuacjach przyczynowo uwarunkowanych niezawodną pracą silnika. Jego uzupełnienie stanowi rekomendacja ze strony autorytetów. Tworzone relacje cechuje zróżnicowany stopień dystansu następstw w stosunku do warunkujących je cech produktu.

Krzysztof Albin, Reklama – przekaz, odbiór, interpretacja

Kuchnie są zawsze narodowe lub regionalne, co oczywiście nie oznacza, że każdy naród pracowicie wymyśla wszystko, co jego członkowie spożywają. Trochę wymyśla, ale większość zapożycza, przetwarzając wedle własnych gustów. W Shooters kuchnia światowa oznacza właściwie kuchnię włoską, co jest dobrą rekomendacją, bo jest to kuchnia bliska naszym gustom i dobrze współżyje z daniami kuchni polskiej.

Piotr Adamczewski, Andrzej Garlicki, Biesiada patriotów, „Polityka” nr 2333

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X