fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Responsywność – co to jest? Definicja, przykłady użycia

Termin responsywność nie należy raczej do powszechnie znanych pojęć. Czego ono dotyczy? Mówiąc najogólniej ‒ relacji międzyludzkich. Kiedy mamy do czynienia z responsywnością i co oznacza ten wyraz? Wyjaśnienie znajdziecie w poniższym tekście.

Responsywność co to jest co znaczy synonimy przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Responsywność – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

Z pojęciem responsywności możemy się spotkać w psychologii społecznej. Responsywność to postawa człowieka polegająca na tym, że zachowanie i wypowiadane słowa stanowią odpowiedź na działania partnera.

Dzięki responsywności można dopasowywać się do potrzeb partnera. Osoba odznaczająca się responsywnością potrafi zatem idealnie odpowiedzieć na działania drugiej osoby. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że responsywność jest jednym z najważniejszych wyznaczników atrakcyjności interpersonalnej, ponieważ osoby wykazujące tę cechę są na ogół bardziej lubiane.


Responsywność – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy responsywność, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Dostosowanie się,
  • dopasowanie się.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu responsywność w literaturze

Dominującym trendem jest jednak oczekiwanie, by sędziowie orzekali w sposób responsywny, czyli wchodzili w reakcję ze społeczeństwem i sprawami, w których orzekają. Świadczy to o tym, że ludzie są gotowi wybaczać potknięcia, zaakceptować orzeczenie sądu nawet wówczas, jeśli będzie niezgodne z przepisami, ale będzie uwzględniało owo indywidualne podejście do sprawy.

„Dziennik Polski”, Sędzio, wyrokuj sam!, 25.04.2003

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.