fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rubensowskie kształty – definicja, synonimy, przykłady. Wyjaśniamy, co to znaczy

Rubensowskie kształy – ten zwrot stosuje się, aby określić czy też opisać czyjś wygląd. Kiedy się tak mówi? Jakie osoby opisuje się wyrażeniem rubensowskie kształty? Dlaczego akurat rubensowskie? Jeśli jesteście ciekawi, przeczytajcie poniższy artykuł. Znajdziecie w nim wyjaśnienia oraz synonimy. Dzięki temu będziecie znali poprawne znaczenie.

Rubensowskie kształty czyli jakie co to znaczy definicja znaczenie Rubens słownik Polszczyzna.pl

Rubensowskie kształty – co to znaczy? Definicja

Jak zatem Rubens przedstawiał postacie na swoich obrazach? Tworzył on obrazy, na których przedstawiał sylwetki kobiet, nagie lub półnagie. Dzieła te najczęściej nawiązywały do tematyki mitologicznej.

Kobiety na tych obrazach miały okrąglejsze, bardziej obfite kształty. Taki ideał piękna obowiązywał w baroku. Artysta dawał wyraz kultowi zdrowego i silnego ciała człowieka – odznaczające się obfitością kształtów akty Rubensa stały się jednym ze znaków rozpoznawczych malarstwa barokowego.

Stąd wziął się zwrot rubensowskie kształty. Tego eufemizmu używa się na określenie figury, wyglądu, budowy ciała, zwykle w odniesieniu do kobiet. Znaczy tyle co okrągłe, pulchne, puszyste.


Kim był Rubens?

Peter Paul Rubens był flamandzkim (niderlandzkojęzyczna ludność Belgii) malarzem, jednym z najwybitniejszych twórców epoki baroku. To właśnie sposób przedstawiania przez niego postaci dał początek wyrażeniu rubensowskie kształty.

Rubensowskie kształty – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, czym są rubensowskie kształty, co znaczy to wyrażenie, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • pulchny,
  • puszysty,
  • tęgi,
  • tęgawy,
  • otyły,
  • pełny,
  • okrągły,
  • gruby.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrażenia rubensowskie kształty

Przykłady użycia wyrażenia rubensowskie kształty w literaturze

Jak pamięcią sięgnie, zawsze była Irusią, córką leśniczego z Lipek Wielkich Stefana Kazimierczaka i jego żony Stanisławy, do których przychodziła na podwieczorek cała lipkowska śmietanka, ksiądz, aptekarz, nauczyciel i inżynier. Pani Irena ma obfite, jak to mówią, rubensowskie kształty . Z zawodu jest operatorką suwnic. Piętnaście lat jeździła po szynie w małej budce zawieszonej kilkanaście metrów nad ziemią.

Włodzimierz Nowak, Obwód głowy

Przykłady użycia wyrażenia rubensowskie kształty w prasie

Rubensowskie kształty można troszkę zatuszować luźną, lekką tuniką. W ogóle wszystko powinno być dopasowane, ale nie obcisłe, nie opinające ciało.

Rubens byłby zachwycony, „Express Ilustrowany”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X