Rzekomy czy żekomy? Która forma jest poprawna?
Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Rzekomy czy żekomy? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.
Rzekomy czy żekomy? Poprawna forma
Jedyną poprawną formą zapisu przymiotnika rzekomy to ten z użyciem dwuznaku rz. Żadne reguły ortograficzne nie tłumaczą dlaczego prawidłowa pisownia wyrazu rzekomy, to ta z dwuznakiem rz, ponieważ jest ona uwarunkowana historycznie.
Przymiotnik rzekomy pochodzi od przysłówka rzekomo. Rzekomo natomiast, od prasłowiańskiego rekomъ, co oznaczało zgodny z tym, co ktoś mówi, ale nie z rzeczywistością.
Rzekomy to forma przymiotnika w rodzaju męskim. Z kolei rzekoma to forma rodzaju żeńskiego, a rzekome jest formą rodzaju nijakiego.
We współczesnym języku polskim, przymiotnik rzekomy stosujemy, gdy mówimy o czymś nieistniejącym w rzeczywistości, powołując się przy tym na to, co powiedział ktoś inny. Wyrażamy tak przekonanie o tym, że nie ma to nic wspólnego z prawdą, powątpiewając w rzetelność tych słów. Coś rzekomego zatem, nie jest tym (takim), za kogo (za jakiego) go niektórzy uważają.
Rzekomy czy żekomy? Przykłady zdań
- Rzekomy sprawca drogowej stłuczki uciekł z miejsca wypadku.
- Informacje o rzekomym konflikcie w naszej reprezentacji są nieprawdziwe.