Rzyg czy żyg? Która forma jest poprawna?
Tytułowe słowo to potoczne określenie na wyrzut treści żołądka wydalony przez usta. Choć jest to słowo dość często używane i zna je każdy użytkownik języka polskiego, to jednak nie wszyscy wiedzą jak wygląda poprawna pisownia tego słowa. Rzyg czy żyg? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Rzyg czy żyg? Jak to zapisać? Poprawna forma
Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. Wybór między nimi to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego?
Poprawnie rzyg zapisujemy przez rz. Jest to pochodne słowo od wyrazu rzygi. Wytłumaczenie zapisu z zastosowaniem dwuznaku rz znajdziemy zatem w etymologii wyrazu rzygi.
Informacja pochodząca ze Słownika Etymologicznego Języka Polskiego autorstwa Aleksandra Brücknera mówi, że słowo rzygi pochodzi od czeskiego rzihati albo z języka cerkiewnego, w którym z kolei istnieje wyraz rzygat. Oba te wyrazy choć pochodzą z różnych języków oznaczają to samo, a więc wypluwać coś, wymiotować, odbijać się.
Polszczyzna przejęła zarówno znaczenie jak i pisownię rzygów. Ponieważ zasady pisowni polskiej nakazują oryginalny zapis terminów obcego pochodzenia, jedyną dopuszczalną formą zapisu jest pisownia przez rz. Z tego względu, że wyraz rzyg pochodzi od słowa rzygi, również zapiszemy go przez rz.
Rzyg to także potocznie: coś obrzydliwego, budzącego wstręt, odrazę.
Rzyg czy żyg? Przykłady zdań
- Wypiłem napój gazowany na pusty żołądek, więc zaraz potem pojawił się rzyg.
- Te plotki to jeden wielki rzyg.