fbpx

Od razu czy odrazu? Która forma jest poprawna?

Wyobraźcie sobie taką sytuację: piszecie mail, SMS albo jakikolwiek inny ważny dla Was tekst. Po głowie chodzi Wam istotny wyraz. Natychmiast? Bezzwłocznie? Nie no, jakoś inaczej to brzmiało. Z końca języka dochodzi do Was w końcu TO słowo. Tylko jak je zapisać? Razem czy osobno? Od razu czy odrazu? Oto jest pytanie! W tym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości.

Od razu czy odrazu? Która forma jest poprawna? - Polszczyzna.pl

Od razu czy odrazu? Prawidłowa wersja

Postawmy sprawę jasno. Jedyną poprawną formą jest od razu. To nieodmienna fraza przysłówkowa, zwykle towarzysząca czasownikowi. Nieodmienna, a więc jej forma nie zmienia się w zależności od liczby ani przypadku.

Warto także zapamiętać, że od razu się nie stopniuje – w przeciwieństwie do bliskoznacznych wyrazów szybko albo prędko. Kilka przykładów:

Moja mama, choć zwykle spóźniona, tym razem od razu przyjechała na miejsce.
Od razu pytasz o szczegóły.
Będzie kręcić czy od razu powie prawdę?
Mamy niezobowiązujące spotkanie, choć Michał od razu zaznaczył, o czym chce rozmawiać.

Czym zastąpić?

W przypadku pisania dłuższych tekstów na podorędziu zawsze warto mieć synonimy słów, których używamy. Także w przypadku frazy przysłówkowej od razu dobrze mieć z tyłu głowy kilka wyrazów bliskoznacznych. Które oddają sens omawianego zwrotu najlepiej?

  • Bezzwłocznie

Jest to przysłówek sposobu pochodzący od przymiotnika bezzwłoczny. Możemy go użyć, zastępując od razu, w niemal każdym kontekście. Przykładowo:

Asia od razu bezzwłocznie pobiegła po pomoc.

  • Natychmiast

To nieodmienny przysłówek. Podobnie jak bezzwłocznie może zastępować frazę przysłówkową od razu. Przykładowo:

Od razu Natychmiast wstałam i wyszłam z klasy.

Oba te wyrazy, tak samo jak od razu, wyrażają szybkie tempo następujących po sobie wydarzeń.

Od razu wiesz!

Całość możemy podsumować jednym stwierdzeniem: nigdy odrazu, zawsze od razu! Warto zapamiętać tę prawidłowość. W końcu żyjemy w świecie szybkich przemian i wydarzeń, do których opisania bezapelacyjnie potrzebna jest omawiana fraza oraz jej synonimy. I od razu wiecie, jak ją poprawnie zapisać!

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X