fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Od razu czy odrazu? Która forma jest poprawna?

Od razu czy odrazu? Jak zapisać to wyrażenie – razem czy osobno? Jak zapamiętać poprawną formę i czym zastąpić ten wyraz, jeśli chcemy użyć synonimu? W tym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości. Zatem koniecznie czytajcie dalej!

Od razu czy odrazu? Która forma jest poprawna? Poradnia Polszczyzna.pl

Jedyną poprawną formą jest od razu. To nieodmienna fraza przysłówkowa, zwykle towarzysząca czasownikowi. Nieodmienna, a więc jej forma nie zmienia się w zależności od liczby ani przypadku.

Warto także zapamiętać, że od razu się nie stopniuje – w przeciwieństwie do bliskoznacznych wyrazów szybko albo prędko. Kilka przykładów:

Moja mama, choć zwykle spóźniona, tym razem od razu przyjechała na miejsce.
Od razu pytasz o szczegóły.
Będzie kręcić czy od razu powie prawdę?
Mamy niezobowiązujące spotkanie, choć Michał od razu zaznaczył, o czym chce rozmawiać.

Czym zastąpić?

W przypadku pisania dłuższych tekstów na podorędziu zawsze warto mieć synonimy słów, których używamy. Także w przypadku frazy przysłówkowej od razu dobrze mieć z tyłu głowy kilka wyrazów bliskoznacznych. Które oddają sens omawianego zwrotu najlepiej?

  • Bezzwłocznie

Jest to przysłówek sposobu pochodzący od przymiotnika bezzwłoczny. Możemy go użyć, zastępując od razu, w niemal każdym kontekście. Przykładowo:

Asia od razu bezzwłocznie pobiegła po pomoc.

Sklep Nadwyraz.com

  • Natychmiast

To nieodmienny przysłówek. Podobnie jak bezzwłocznie może zastępować frazę przysłówkową od razu. Przykładowo:

Od razu Natychmiast wstałam i wyszłam z klasy.

Oba te wyrazy, tak samo jak od razu, wyrażają szybkie tempo następujących po sobie wydarzeń.

Od razu wiesz!

Całość możemy podsumować jednym stwierdzeniem: nigdy odrazu, zawsze od razu! Warto zapamiętać tę prawidłowość. W końcu żyjemy w świecie szybkich przemian i wydarzeń, do których opisania bezapelacyjnie potrzebna jest omawiana fraza oraz jej synonimy. I od razu wiecie, jak ją poprawnie zapisać!

Pisownia „od razu” – dodatkowe informacje

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczącego tego, jak napisać poszczególne przysłówki, wówczas warto się upewnićk, jak się pisze od razu razem czy osobno, chociażby dzięki naszemu programowi. Zatem sprawdź pisownię i przekonaj się sam! Bardzo często Polacy nie są pewni niektórych słów, dlatego też wiemy, że nierzadko wpisywane są w wyszukiwarkę frazy: "odrazu od razu słownik", "od razu odrazu jak sie pisze", "od razu razem czy oddzielnie", "jak sie pisze odrazu czy od razu pisownia", "odrazu czy od razu słownik" , "jak sie pisze od razu razem czy osobno" czy też "jak się pisze od razu czy odrazu słownik". Dzięki wpisaniu takich fraz istnieje bez wątpienia większe prawdopodobieństwo, że uda nam się znaleźć odpowiedź. Równie często popełniamy błędy, pisząc np. zpowrotem, na prawdę czy też codzien. Nasza strona internetowa pozwoli Wam na szybkie przypomnienie sobie wszystkich zasad pisowni, jakie posiada zaimek przymiotny, samogloska, pytania przydawki i też wiele innych.

Czasami zdarza się też, że szukając odpowiedzi na nurtujące pytania, w wyszukiwarkę wpiszemy frazy z błędami, takie jak np. "odrazuu", "od razy", "odrau", "nie odrazu pisownia", "odrazy", "od.razu" bądź też „od raz". Niewątpliwie utrudnia to odnalezienie szukanej frazy. Dzięki naszej stronce można nie tylko raz na zawsze nauczyć się pisowni poszczególnych słów czy wyrażeń, ale również istnieje możliwość poznania różnorodnych błędów językowych, skorzystania z programu poprawiającego błędy, a także poznania ciekawostek w zakresie poprawnej polszczyzny. Oprócz tematycznych artykułów posiadamy poradnik, słownik, dyktanda oraz inne informacje. Jeśli więc nie wiesz, jak poprawnie pisać na pewno, słownik dostępny na naszej stronie z pewnością się przyda. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy pisać po prostu czy poprostu - również zachęcamy do przejrzenia naszych artykułów.

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.