fbpx

Seropozytywny – czyli jaki? Definicja, synonimy, słownik

Przymiotnik seropozytywny, mimo że zawiera w sobie cząstkę pozytywny, wcale nie oznacza nic dobrego. Nie jest to także określenie amatora wszelkiego rodzaju serów. Te osoby spośród Was, które są lekarzami bądź pracują w szpitalnych laboratoriach, od razu będą wiedziały, o co chodzi. Jeżeli jednak jesteście w gronie tych osób, które nie wiedzą, co oznacza seropozytywny, przeczytajcie poniższy tekst. Znajdziecie w nim potrzebne wyjaśnienia.

Seropozytywny, czyli jaki? Definicja, znaczenie, synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Seropozytywny – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja słowa

Seropozytywny to pojęcie związane z terminologią medyczną. Seropozytywnym określa się kogoś, kto w swojej krwi posiada przeciwciała, głównie przeciwko wirusowi HIV. Jak pamiętacie z lekcji biologii, przeciwciała są wytwarzane przez ludzki organizm wówczas, gdy dochodzi do zakażenia. Jest to odpowiedź obronna układu immunologicznego. A zatem osobą seropozytywną jest ktoś zakażony wirusem HIV. Organizm osoby seropozytywnej wytwarza swoiste przeciwciała, które będą zdolne do walki z zakażeniem.

Im wcześniej osoba seropozytywna rozpocznie leczenie, tym mniejszy wpływ wirus będzie miał na jej zdrowie. Może ona prowadzić normalne życie, a nawet żyć tak długo, jak osoby seronegatywne, czyli te bez wirusa HIV. Natomiast jeżeli ktoś seropozytywny nie podejmuje leczenia, po kilku latach zachoruje na AIDS.


Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu seropozytywny

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej uknute, od tego momentu zaczęło się perfidne dręczenie niewiernej żony. Andrzej dostał swój wynik szybko: był seronegatywny. Danuta natomiast musiała czekać aż trzy tygodnie, podczas których mąż dodatkowo sączył do jej umysłu wątpliwości. I tak mocno już zdenerwowana, w końcu otrzymała druzgocący werdykt: jest seropozytywna! Lekarz, do którego się następnie udała z polecenia Drabińskiej, nakazał jej utrzymywanie odtąd ostrej dyscypliny. Ona zaś, zszokowana i załamana, myślała wtedy przede wszystkim o swoich dzieciach: dziewięcioletniej Basi i czteroletnim Arturze.

Alina Barcz, Podłość ludzka nie ma granic, „Detektyw” nr 2

W większości przypadków toksoplazmoza przebiega bezobjawowo lub łagodnie i przypomina przeziębienie. Czasami tylko powiększają się węzły chłonne szyjne czy karkowe. Zakażenie jest groźne tylko dla kobiet w ciąży i osób z obniżoną odpornością. Paradoksalnie kobieta, u której badanie wykonane przed zajściem w ciążę wykaże obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie (czyli są seropozytywne ) nie musi się martwić. Wynik ten świadczy bowiem, że zetknęła się ona wcześniej z tym zarazkiem. Ponowne zachorowanie w ciąży jest praktycznie niemożliwe i jej dziecku nic nie grozi.

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, Groźny pasożyt od kota, „Dziennik Bałtycki”

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X