fbpx

W kolorze czy w koloże? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? W kolorze czy w koloże? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

W kolorze czy w koloże? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma w kolorze.
Sklep Nadwyraz.com

W kolorze czy w koloże? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak poprawnie zapisać odmienioną formę rzeczownika kolor?

Poprawna forma to w kolorze, a więc w pisowni stosujemy dwuznak rz.

Wyjaśnia to zasada mówiąca o tym, że dwuznak rz piszemy, wtedy gdy w pozostałych formach tego samego wyrazu w jego miejscu występuje spółgłoska r, czyli zachodzi wymiana głoskowa rz-r. Taka zależność występuje np. w na dworze – dwór, bierze – biorę, morze – morski, wierzyć – wiara.

W kolorze czy w koloże? Przykłady zdań

  • Jesienią niektóre liście na drzewach są w kolorze pomarańczowym, a inne są żółte.
  • Moja siostra kupiła sobie nową bluzkę w kolorze pasującym do jej spódniczki.
  • Jej samochód jest w kolorze zielonym.
  • Górny pas na fladze Polski jest w kolorze białym, dolny w kolorze czerwonym.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X