fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Pokoi czy pokojów? Oto jest pytanie!

Znacie ten moment, w którym do Waszej przemowy wkrada się wątpliwość językowa, która sprawia, że Wasza pewność siebie w ciągu sekundy gaśnie wprost proporcjonalnie do czynnego udziału w dyskusji? No właśnie. Jedną z takich wątpliwości może być pytanie o to, jak poprawnie odmieniać słowo pokój: pokoi czy pokojów. Wyjaśnimy Wam tę zagwozdkę!

Pokoi czy pokojów? Oto jest pytanie! - Polszczyzna.pl

Pokoi czy pokojów? Odpowiedź brzmi…

Obie formy są poprawne! W dopełniaczu liczby mnogiej wyrazu pokój możemy używać zarówno formy pokoi, jak i pokojów. Poniżej przedstawiamy Wam tabelę odmiany.

l. poj. l. mn.
M. pokój pokoje
D. pokoju pokoi/pokojów
C. pokojowi pokojom
B. pokój pokoje
N. pokojem pokojami
Msc. pokoju pokojach
W. pokoju pokoje

Jak to było dawniej?

Forma pokoi jest niejako pochodną miękkiego dawniej j. Z tego samego powodu wyraz słoń w dopełniaczu liczby mnogiej nie brzmi dziś słoniów, ale słoni. Głoska uległa jednak stwardnieniu i w języku polskim zaczęto stosować końcówkę -ów. Dzięki transformacji języka form pokoi i pokojów możemy używać dzisiaj zamiennie i nie musimy się martwić o poprawność naszej wypowiedzi. Oczywiście w tym konkretnym przypadku!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNapoi czy napojów?

Artykuł Pokoi czy pokojów? Oto jest pytanie! został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy pokoi oraz pokojów są poprawne i można ich używać zamiennie. 

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X