Skonfundowany – czyli jaki? Definicja, synonimy, słownik
Tym razem słownik czytelników serwisu Polszczyzna.pl chcielibyśmy poszerzyć o imiesłów skonfundowany. Spotkaliście się już z takim określeniem? Jeśli nie, przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać definicję i przykłady użycia tego wyrazu. Zapraszamy do lektury!
Skonfundowany – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja słowa
Znaczenie wyrazu skonfundowany jest nieodłącznie związane z czasownikami: skonfundować, czyli 'wprawić w zakłopotanie' i skonfundować się', czyli 'zawstydzić się'. Skonfundowany jest zatem określeniem osoby zakłopotanej, zmieszanej, zdezorientowanej, speszonej czy zawstydzonej. Skonfundowany to także ktoś, kto w danej sytuacji czuje się niepewnie, nieswojo lub niezręcznie.
Skonfundowany – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy skonfundowany, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Zakłopotany,
- zmieszany,
- skonsternowany,
- zawstydzony,
- speszony,
- zdeprymowany,
- zdetonowany,
- zdezorientowany.
Skonfundowany – przykłady użycia wyrazu w zdaniach
- Po usłyszeniu tej złośliwej plotki wyglądała na skonfundowaną.
- Nie wiedzieliśmy nic o ich przeprowadzce, nieco skonfundowani spytaliśmy więc o przyczynę tej decyzji.
- Jestem tak skonfundowany, że doprawdy nie wiem co powiedzieć.
- Jest skonfundowany i wierz mi, cała ta sytuacja go przerasta.
Przykłady użycia wyrazu skonfundowany w literaturze
Wyraz skonfundowany jest raczej określeniem przestarzałym, dzisiaj występującym częściej w książkach. Jako że omawiany imiesłów przymiotnikowy był stosowany dawniej, w literaturze nie brakuje przykładów jego zastosowania.
Murek zaniepokoił się: chyba powiedział coś bezsensownego, czy popełnił jakiś nietakt? Od razu stracił pewność siebie i patrzył na nią skonfundowany. Nira tymczasem ociężałym ruchem, jakby zmęczona, zapaliła górne światło, wyjęła z szafy suknię i jeszcze jakieś szczegóły garderoby i za parawanem zaczęła się ubierać. Nie wiedział, czy ma wyjść, czy zostać, a bał się pytaniem sprowokować nieprzychylną odpowiedź.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Doktor Murek zredukowany
Pan Rudecki słów tych nie słyszał, zobaczył natomiast coś lepszego. Lokaj, który dotąd stał w postawie wyczekującej, gdy panowie znikli za drzwiami, zwrócił się gwałtownie w ich stronę i pokazał język… ale panu Rudeckiemu. Spostrzegłszy omyłkę, spiesznie się cofnął do kontramarkarni, zupełnie skonfundowany. Pan Rudecki, ubawiony tą sceną, poszedł prosto na galerię.
Helena Mniszkówna, Trędowata
A oczy jakoby z nieba! Od konfuzji słów mnie brakuje.
– Nie bardzoś waćpan skonfundowany, gdy tak obcesem na mnie nastajesz, aż mnie i dziwno.
– To też obyczaj nasz smoleński: do niewiast czy w ogień śmiało iść. Musisz, królowo, do tego przywyknąć, bo tak zawsze będzie.
Henryk Sienkiewicz, Potop