fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Stambuł czy Istambuł? Która nazwa jest prawidłowa?

To pod wieloma względami bardzo specyficzne miasto. Jedną z rzeczy, która wyróżnia je spośród innych, jest to, że leży na dwóch kontynentach: Europie i Azji. Niegdyś było stolicą Imperium Osmańskiego. W tym mieście zmarł nasz wielki poeta, Adam Mickiewicz. Dawniej funkcjonowało pod nazwami Bizancjum i Konstantynopol. Obecnie stosuje się już inną nazwę. Jednak tutaj pojawia się problem, która z nich jest prawidłowa, Stambuł czy Istambuł? Wyjaśnienie tej kwestii znajdziecie poniżej.

Stambuł czy Istambuł? Która nazwa jest prawidłowa?

W języku polskim poprawna jest tylko forma Stambuł.

Stambuł czy Istambuł? Która nazwa jest prawidłowa? Poprawna forma

W języku polskim poprawna nazwa tego miasta to Stambuł. Taka jest też wersja oficjalna ustanowiona prze Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych. Natomiast Istanbul to nazwa w języku tureckim.

Niektórzy jednak mogą zapytać dlaczego w innych językach nazwa określająca to tureckie miasto jest zbliżona do tej z języka oryginalnego. Otóż polska nazwa Stambuł to spolszczenie, które jest pozostałością dawnego osmańskiego słowa stambol. Źródła podają, że jest to zniekształcony wyraz pochodzący od greckiego wyrażenia eis ten polin, oznaczającego ‘do Miasta’ lub ‘w Mieście’. Z czasem w języku tureckim stambol zostało przekształcone w Istanbul. I taka też nazwa utrwaliła się do dziś.

Nazwa Stambuł stała się oficjalna w 1930 roku, kiedy to rząd turecki wystosował apel do pozostałych państw o zaprzestanie używania nazwy Konstantynopol, a stosowanie nowej Istanbul.

Stambuł czy Istambuł? Przykłady zdań

  • Paulina i Krzysztof w te wakacje wybrali się na wycieczkę do Stambułu.
  • Marzena i Robert przed wyjazdem na wakacje kupili przewodnik po Stambule.
  • Największym miastem Turcji jest Stambuł.
  • Budowlą kojarzoną ze Stambułem jest Hagia Sofia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X