fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W końcu czy wkońcu? Nie wiecie? My wiemy!

Jak zwykle mamy do czynienia z przypadkiem o tyle problematycznym, że wątpliwości co do niego pojawiają się znienacka. To w końcu czy wkońcu? Wyjaśniamy!

W końcu czy wkońcu? Wyjaśniamy, która forma zapisu jest poprawna... Polszczyzna.pl

Prosta odpowiedź

Jedyną poprawną formą zapisu tej frazy przysłówkowej jest w końcu. Jej synonimem jest zarówno nareszcie jak i tak naprawdę oraz właściwie. Z podwójnego znaczenia w końcu wynikać może rozbieżność w rozumieniu zdań, w których występuje, na przykład Zrób to, w końcu jesteś odważny! możemy rozumieć jako: Zrób to, nareszcie jesteś odważny! albo Zrób to, tak naprawdę jesteś odważny!.

W końcu czy wkońcu? Przyczyna wątpliwości

Błędy popełniane w pisowni frazy przysłówkowej w końcu wynikają przede wszystkim z faktu, że przysłówek o identycznej strukturze gramatycznej, a mamy tu na myśli wreszcie, piszemy razem. Użycie tego przysłówka zawęża się wyłącznie do jednego ze znaczeń w końcu, a więc jest jego synonimem, ale nie odpowiada jego znaczeniu rozumianemu jako tak naprawdę.

W końcu wiadomo!

Wiecie już, jak pisać frazę przysłówkową w końcu, kiedy jej używać oraz czym i w jakich przypadkach ją zastąpić. To ważne informacje, które pomogą Wam uniknąć niepotrzebnej gafy językowej!

Sklep Nadwyraz.com

Artykuł W końcu czy wkońcu? Nie wiecie? My wiemy! został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego w końcu jest poprawną formą, a wkońcu – nie.

Sprawdź właściwą pisownię wyrażeń: ode mnie czy odemnie oraz karze czy każe. Upewnij się także, czy wiesz, jak się pisze: w porządku czy wporządku. Nie daj się złapać na błędach! Poza tym wypróbuj nasz ekskluzywny korektor online do perfekcyjnego sprawdzania pisowni.

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X