fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Odwieść czy odwieźć? Która forma jest poprawna?

Odwieść czy odwieźć? Niejedna osoba zastanawia się, którą z tych form wybrać, by nie popełnieć błędu. Która z nich jest poprawna? Jeżeli jesteście w gronie tych, którzy mają wątpliwości, co do zapisu tego słowa, to niniejszy tekst przychodzi Wam z pomocą.

Odwieść czy odwieźć? Któa forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy odwieść i odwieźć.

Odwieść czy odwieźć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Odwieść czy odwieźć? Tutaj odpowiedź brzmi: obie te formy są poprawne. W wymowie oba te słowa brzmią podobnie, co w rezultacie sprawia problem, która z nich nie jest błędna. Należy jednak pamiętać o tym, że każde z tych słów znaczy coś zupełnie innego. jest to zależne od kontekstu w jakim ich używamy.

Odwieść to inaczej: powstrzymać kogoś przed czymś, odsunąć kończynę od ciała, prowadząc, oddalić kogoś lub coś od kogoś albo czegoś

Odwieźć oznacza: wioząc, zwrócić coś lub przywieźć kogoś z powrotem, a także: wioząc, odprowadzić kogoś dokądś lub odstawić coś w jakieś miejsce.

Odwieść czy odwieźć? Przykłady zdań

Przykłady z użyciem odwieźć

  • Zapytała mnie czy mógłbym odwieźć ją do domu.
  • Moja siostra idzie na urodziny do swojej koleżanki. Matka tej koleżanki obiecała odwieźć moja siostrę do domu następnego dnia.

Przykłady z użyciem odwieść

  • Koleżanka mojej siostry chciała spędzić z nią czas w domu. Udało jej się odwieść moją siostrę od pomysłu wyjścia na miasto.
  • Starały się odwieść ją od pomysłu wyjścia na imprezę.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.