Stoik – kto to jest? Definicja, synonimy, słownik
Kim jest stoik? To wbrew pozorom nie tylko zwolennik stoicyzmu, czyli jednej ze szkół filozoficznych w antycznej Grecji. Obecnie to słowo ma również bardziej potoczne znaczenie. Kogo zatem – oprócz filozofa – możemy określić stoikiem? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.
Stoik – czyli kto? Kto to jest, co to znaczy? Definicja słowa
1 Stoikiem nazywamy zwolennika stoicyzmu – kierunku filozoficznego, którego założycielem był Zenon z Kition. Przekonania stoika uznają cnotę za najwyższe i jedyne dobro, która jest rozumiana jako życie zgodne z zasadami rozumu.
2 Kto jest stoikiem w znaczeniu potocznym? W ten sposób określamy osobę, która panuje nad sobą, swoimi emocjami, zachowując równowagę duchową i niewzruszony spokój w podchodzeniu do wszystkich spraw.
Stoik – wyrazy pokrewne
- Stoicyzm,
- stoicki,
- stoicka,
- stoickie.
Przykłady użycia wyrazu stoik
Ludzie skryci często istotnie więcej potrzebują szczerego omówienia swoich uczuć i smutków niż ludzie wylewni. Najsurowszy na pozór stoik jest ostatecznie człowiekiem i wdzierając się śmiało i życzliwie w taką milczącą duszę wyrządza się jej niekiedy pierwszorzędną przysługę.
Charlotte Brontë, Dziwne losy Jane Eyre
Ćwiczenie stoickie właściwego stylu życia to ćwiczenie umysłu w uwadze, przytomności, to rozwijanie samoświadomości, która pozwala unikać błędnych opinii i decyzji. Stoik, by osiągnąć ten ideał, powtarzał wielokrotnie w ciągu dnia maksymy życiowe, które pozwalały mu zapanować nad żywiołem wewnętrznych burzy duszy i umysłu. Była to swoista technika treningu duchowego. Posłuchajmy Epikteta: Nie staraj się, by wydarzenia były takie, jak chcesz, lecz chciej, by były takie, jakie są, a uzyskasz pogodę.
Maria Zowisło, Filozofia i sport Horyzonty dialogu