Osobą czy osobom – krótki poradnik dla opornych

Zawsze, gdy pytamy o błędy, które Was irytują, pojawia się używanie końcówki -ą zamiast -om. Wasze komentarze są dla nas bardzo cenne, dlatego dziś postanowiliśmy zająć się tym tematem. Jako przykład posłuży nam odmiana rzeczownika osoba.

Osobą czy osobom – krótki poradnik dla opornych - Polszczyzna.pl

Osobą czy osobom? Na czym polega błąd?

Osobą czy osobom? Istnieją dwie przyczyny, które są odpowiedzialne za powstanie tego dylematu. Pierwsza z nich to złe dopasowanie liczby, w której słowo występuje. Druga – to nieumiejętna odmiana wyrazu przez przypadki. Dokładnie obrazuje to tabela niżej:

M.osobaosoby
D.osobyosób
C.osobieosobom
B.osobęosoby
N.osobąosobami
Msc.osobieosobach
W.osoboosoby

Przykłady zdań

Jako jeden z wielu przykładów podajecie zdanie: Chętnie dałbym datek tym biednym osobą. Nie jest ono poprawne, a w dodatku może wprowadzić w błąd. Przede wszystkim przymiotnik biednym sugeruje liczbę mnogą. Ponadto gdy mówimy o datku, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, komu lub czemu chcemy coś przekazać. Dlatego też poprawne zdanie powinno wyglądać tak: Chętnie dałbym datek tym biednym osobom. Czyż to nie jest proste?

Słownik błędów językowych

Was też irytuje ten błąd? Często słyszycie go z ust innych ludzi? Cieszycie się, że w końcu napisaliśmy o tym artykuł? Czekamy na Wasze opinie.

Artykuł Osobą czy osobom – krótki poradnik dla opornych został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy osobą oraz osobom są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

?  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X