fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tulei czy tuleji? Jak to zapisać? Poprawna forma

Tuleja to element mechanizmów i maszyn posiadający różne zastosowanie. Tuleja może mieć kształt wydłużonego pierścienia lub wydrążonego walca. Problem z tym rzeczownikiem, jak z podobnymi zakończonymi na –ja, stanowi jego forma w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku. Która z nich jest poprawna? Tulei czy tuleji? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Tulei czy tuleji? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma tulei.

Tulei czy tuleji? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyraz tuleja jest rzeczownikiem, który w mianowniku liczby pojedynczej posiada końcówkę -ja, która występuje po samogłosce. Zasady języka polskiego mówią, że w takich przypadkach podczas odmiany rzeczownik w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku będzie miał zakończenie z jednym i. Jedyną poprawną formą jest zatem tulei.

Tulei czy tuleji? Przykłady użycia

Przykłady użycia w literaturze fachowej.

Zasadniczą częścią aparatu jest wymienna tuleja, wewnątrz której odbywa się ruch cząstek ferromagnetycznych pod działaniem wirującego pola magnetycznego. Masa cząstek w tulei powinna wynosić 4060g, a okres ich użytkowania 612 h. Ruch cząstek powoduje ścieranie tulei, której żywotność ocenia się na ok. 500h pracy. Wydajność aparatu sięga 40 m 3 /h.

Bronisław Bartkiewicz, Oczyszczanie ścieków przemysłowych

Ze względu na stosunek podziałki ogniwa do średnicy jego tulei , liczbę zębów koła napędzającego przyjmuje się równą podwojonej liczbie ogniw opasujących koło napędzające. Oznacza to, że co drugi ząb koła współpracuje z gąsienicą, a liczba ogniw opasujących koło napędzające jest wielokrotnością połowy.

Andrzej Dudczak, Koparki: teoria i projektowanie

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X