Symplifikacja – co to jest? Znaczenie, synonimy i przykłady użycia

Co to jest symplifikacja i jaka jest etymologia tego słowa? Jakie są synonimy symplifikacji oraz przykłady użycia? O tym wszystkim w naszym artykule.

symplifikacja co to jest definicja znaczenie słowa hasło termin pojęcie krzyżówka czym jest synonimy przykłady użycia czyli co uproszczenie słownik Polszczyzna.pl

Symplifikacja. Co to takiego?

Mówi się o symplifikacji wyrażenia, sposobu, zagadnienia itp. Mimo że dla niektórych symplifikacja może brzmieć obco i niezrozumiale, każdy z nas podczas edukacji zetknął się z tym zabiegiem. Zerknijmy na definicję słowa.

Co to jest symplifikacja? Definicja, czyli znaczenie słowa


Symplifikacja to uproszczenie i spłycenie jakiegoś zagadnienia, dzięki czemu jest ono dostępniejsze i bardziej zrozumiałe.


Symplifikacja – wyrazy bliskoznaczne i synonimy słowa

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest symplifikacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

 • redukcja
 • uproszczenie,
 • spłycenie.

Etymologia słowa symplifikacja

Słowo symplifikacja wywodzi się z języka łacińskiego, od wyrazu simplifico, które oznacza tyle, co ‘upraszczam’.

Popularne połączenia słowa symplifikacja

Symplifikacja najczęściej określana jest za pomocą przymiotników:

 • charakterologiczna,
 • konieczna,
 • obiegowa.

Łączy się również z rzeczownikami i mówimy wówczas o symplifikacji:

 • przestrzeni,
 • sposobu,
 • stalinowskiej socjologii,
 • warstwy melicznej,
 • wartości,
 • wyrażenia.

Wyrazy pokrewne

 • Symplifikować

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa symplifikacja w literaturze

Synkretyzm dźwiękowy reklamy czyni z niej swoistą kronikę współczesnego społeczeństwa. Efektem synkretyzmu dźwiękowego w komunikatach reklamowych jest symplifikacja warstwy melicznej. Podporządkowanie dźwięku określonemu, stałemu rytmowi wprowadza wyraźne ograniczenia. Dodatkowo dążenie komunikatu reklamowego do prostoty i przeźroczystości formy przejawia się w uproszczeniu warstwy melicznej, w której podstawową zasadą staje się powtarzalność tych samych lub zbliżonych fraz muzycznych.

Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy

Przykłady użycia słowa symplifikacja w prasie

Wysokie, upudrowane, nasycone perfumami peruki na głowach pań tworzyły już istne ogrody botaniczne, przemyślnie wentylowane. Ale też kryły często wszy i pchły, co dobrze symbolizowało stan kultury ancien regime’u. Czasy rewolucji po 1789 r. uprościły ową sztuczność, ścinając głowy z pudrowanymi perukami na placu Rewolucji. Owa symplifikacja postaw oddziałała też natychmiast na pojawienie się prostych ubiorów, nawiązujących do tradycji antycznej: nawet kobiety ścinały włosy na krótko á la Tytus albo Karakalla. Jednakże, aby nie mylono ich z mężczyznami, o co było łatwo w czasach, gdy np. rewolucyjne trykociarki rozrywały na strzępy zbuntowane kobiety wandejskie, panie kręciły włosy w misterne loczki.

Jerzy Besala, Wystroiła mi ją tyż całe po francusku, „Polityka” 2009

Na wpływy ingracjacji najbardziej podatne są osoby z negatywnym obrazem siebie i wszelakimi kompleksami. Warsztat Powyższe narzędzia i techniki manipulacji stosowane w logoserze i ikonosferze odnoszą zawrotne skutki, gdy stosowane są łącznie – wtedy nawet wprawny teoretyk, czy wykształcony profesjonalista ma czasem spore kłopoty, aby je wyłowić. Warsztatowe przykłady tych technik to: Symplifikacja , czyli uproszczenie. Łączą logomachię z dowolną inną techniką, Istotą propagandy jest redukowanie poglądów czy doktryn politycznych, do programów następnie do sloganów i obrazów np. wybierzmy przyszłość. Takie uproszczenia charakteryzują się dużą nośnością, częściej zapamiętywane są przez odbiorców.

Marek Dyś, Manipulacja w mass mediach, „Wychowawca”, 2008

Symplifikacja – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M.symplifikacja
D.symplifikacji
C.symplifikacji
B.symplifikację
N.symplifikacją
Ms.symplifikacji
W.symplifikacjo
liczba mnoga
M.symplifikacje
D.symplifikacji
C.symplifikacjom
B.symplifikacje
N.symplifikacjami
Ms.symplifikacjach
W.symplifikacje

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej w specjalności edytorstwo oraz krytyka literacka i artystyczna. Jej zainteresowania polonistyczne koncentrują się głównie wokół językoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem stylistyki stosowanej i lingwistyki diachronicznej. Chętnie angażuje się w projekty wydawnicze. Prywatnie – amatorka górskich wędrówek i żeglarstwa.

X