fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Naprzeciw czy na przeciw? Wychodzimy naprzeciw wątpliwościom!

Być może niektórym z Was zdarzyło się zastanawiać nad pisownią wyrazu naprzeciw. Jak już zapewne zauważyliście, my stosujemy pisownię łączną, a rozłączna wersja tego słowa, mrożące krew w żyłach na przeciw, pojawia się jedynie w zdaniu oznajmiającym Wam przypuszczalne wątpliwości. Pora, aby ostatecznie je rozwiać!

Naprzeciw czy na przeciw? Wychodzimy naprzeciw wątpliwościom!

Naprzeciw czy na przeciw?

Naprzeciw to jedyna poprawna forma tego wyrazu. Piszemy więc naprzeciw, nie na przeciw. Także w przypadku alternatywnej wersji – słowa naprzeciwkostosujemy pisownię łączną. Skoro Wasze wątpliwości zostały rozwiane, warto bliżej przyjrzeć się omawianemu wyrazowi.

Czym jest naprzeciw?

Wyraz ten od strony gramatycznej stanowi zrost wyrazów na oraz przeciw (dawniej określało się to połączeniem przyimkowym). Naprzeciw może pełnić funkcję przyimka. Oznacza wówczas miejsce, w stronę którego fizycznie (czasami metaforycznie) skierowany jest przedmiot lub osoba reprezentowana przez rzeczownik. Synonimem tego przyimka może być np. wyraz vis-à-vis.

Przykładami zdań, w których naprzeciw pełni funkcję przyimka, są:

  • Naprzeciw biura, w którym pracuję, znajduje się urocza kawiarnia.
  • Kosz z owocami znajduje się naprzeciw komody.
  • Naprzeciw kliniki weterynaryjnej można kupić karmę dla kotów.

Przyimek naprzeciw może także określać kierunek poruszania. Przykładami zdań, w których wyraz ten pełni taką funkcję, mogą być:

  • Ruszyłam naprzeciw moim problemom.
  • Biegliśmy naprzeciw wrogom.

Naprzeciw może być więc przyimkiem, który sygnalizuje istnienie czegoś (przedmiotu lub wydarzenia zlokalizowanych w konkretnym miejscu), w kierunku czego zwrócona jest osoba lub rzecz. Może także komunikować ruch w kierunku miejsca spodziewanego nadejścia danej osoby.

Sklep Nadwyraz.com

To także przysłówek!

Wyraz naprzeciw występuje także w funkcji przysłówka, czyli części mowy odpowiadającej na pytania jak?, gdzie?, oraz kiedy?. Przykładami zdań zawierających słowo naprzeciw w tej funkcji są:

  • W domu naprzeciw często odbywają się imprezy.
  • Będę naprzeciw!

Liczymy, że ten artykuł pomógł Wam w przyswojeniu informacji o poprawnej pisowni omawianego wyrazu. Czekamy na Wasze komentarze i gorąco namawiamy, abyście pisali o innych wyrazach, których poprawną pisownię chcielibyście poznać!

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X