fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Szaser – kto to jest? Definicja pojęcia, przykłady użycia

Warszawiacy nazwę szaser mogą kojarzyć z ulicą Szaserów, przy której znajduje się Wojskowy Instytut Medyczny. Kim jest szaser? Z jakiego języka pochodzi ten wyraz? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Szaser kto to jest? Kim jest? Co to znaczy? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Szaser – etymologia słowa

Słowo szaser wywodzi się od francuskiego chasseur, co oznacza 'strzelec, myśliwy'.

Szaser – czyli kto? Kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

Szaserem nazywano żołnierza w okresie wojen napoleońskich. Początkowo szaser był żołnierzem piechoty (chasseurs à pied – strzelec pieszy), następnie tego określenia używano również w stosunku do lekkiej jazdy (chasseurs à cheval – strzelec konny). Pierwsze oddziały szaserów zostały utworzone w armii francuskiej w XVIII w. Szaserzy byli uzbrojeni w karabinki. Armia Wojska Polskiego w okresie Księstwa Warszawskiego dysponowała czterema pułkami szaserów.

W tym miejscu mała uwaga. W języku polskim istnieje jeszcze słowo szasery. Są to ciemne spodnie z lampasami noszone przez oficerów do munduru galowego.


Szaser – wyrazy pokrewne

  • Szaserski,
  • szasersko

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu szaser w literaturze

W samej rzeczy ujrzeliśmy przy rogatce dwóch szaserów konnych 5. pułku dowództwa pułkownika Turno. Mieli granatowe kolety, amarantowe kołnierze, od kołnierza wzdłuż okrągłych guzików po obu stronach pasek biały z amarantową wypustką, na głowie czapka z piątym numerem na przodzie. Przy siodle karabinki, w ręku ogromne obosieczne pruskie pałasze.

Aleksander Fredro, Trzy po trzy

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.