fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Informatyczne dylematy – odmiana wyrazu pendrive przez przypadki

Pendrive to niewielkie urządzenie, które wielu z nas ułatwia pracę. Zajmuje mało miejsca i jest bardzo proste w obsłudze, a często największy problem z nim związany stanowi… zapisanie jego nazwy. Poniżej szczegółowe informacje o odmianie wyrazu pendrive przez przypadki.

Informatyczne dylematy – odmiana wyrazu pendrive przez przypadki - Polszczyzna.pl

Problematyczne zapożyczenia

Codziennie używamy mnóstwa zapożyczeń z języka angielskiego. Dotyczy to często wyrażeń, którymi posługujemy się w pracy, ale też nazw sprzętu elektronicznego. I o ile te pierwsze zazwyczaj mają swoje odpowiedniki w języku polskim i zagorzali przeciwnicy biurowej nowomowy zamiast feedbacku wysyłają informację zwrotną, a zamiast tasków mają zadania, o tyle nazwy niektórych sprzętów nie mają odpowiedników w naszym ojczystym języku lub zupełnie się one nie przyjęły.

Do takich należy pendrive – z wymową tej nazwy każdy radzi sobie nieźle, znacznie gorzej jest z zapisywaniem. Nie przyjęła się spolszczona wersja zapisu – pendrajw, choć jest ona poprawna, ani polska nazwa urządzenia – pamięć USB, więc pozostaje nam zaznajomić się z właściwym zapisem tego wyrazu we wszystkich jego formach.

Jak prawidłowo zapisać wyraz pendrive?

Możemy się spotkać z kilkoma wariantami zapisu nazwy tego urządzenia, są to m.in.: PenDrive, Pen Drive, pen drive i pendrive. Prawidłowym wariantem jest tylko ten ostatni i taki zapis powinniśmy stosować. Nie ma konieczności używania wielkich liter, ponieważ jest to rzeczownik pospolity.

Odmiana wyrazu pendrive przez przypadki

Główne wątpliwości dotyczące odmiany tego wyrazu są dwie – czy w ogóle należy go odmieniać i jeśli tak, to w jaki sposób. Zdecydowanie odmieniać należy. Jednak jak zapisywać ten wyraz w przypadku innym niż mianownik? Czy powinniśmy użyć apostrofu, czy jednak zapisać końcówkę bez oddzielania jej od rdzenia? Spieszymy z wyjaśnieniami – ze względu na to, że na końcu wyrazu zapisujemy nieme e (nieme, czyli takie, które jest zapisane, ale się go nie czyta), powinniśmy używać apostrofu. Wyjątkami są miejscownik i wołacz liczby pojedynczej – te zapisujemy bez apostrofu, ponieważ w tych formach nie ma rzeczonego e (pendrivie).

Liczba pojedyncza:

M. pendrive
D. pendrive'a
C. pendrive'owi
B. pendrive
N. pendrive'em
Msc. pendrivie
W. pendrivie

Liczba mnoga:

M. pendrive'y
D. pendrive'ów
C. pendrive'om
B. pendrive'y
N. pendrive'ami
Msc. pendrive'ach
W. pendrive'y

?

Napisane przez

Absolwentka filologii polskiej. Uwielbia podróże po Polsce, szczególnie do miejsc, gdzie diabeł mówi dobranoc. Sporo czyta, z zapałem hoduje domowe rośliny i stara się żyć zgodnie z ideą zero waste, bo dobro planety leży jej na sercu.

X