fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tabor – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Słowo tabor ma w języku polskim bardzo wiele znaczeń. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nigdy by nie spotkała się z tym określeniem w jakimkolwiek jego znaczeniu. Wyraz ten znajdziemy w kulturze, transporcie, historii, a nawet geografii i religii. Jesteście ciekawi wszystkich znaczeń taboru? Jeśli tak, to koniecznie poświęćcie czas na lekturę niniejszego artykułu. Z jego treści dowiecie się, co nazywamy taborem, a także poznacie synonimy tego wyrazu.

Tabor co to jest znaczenie definicja, synonimy przykłady słownik Polszczyzna.pl

Tabor – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

1Tabor to grupa Romów, wspólnie podróżujących wozami zaprzężonymi w konie i żyjących w tychże wozach, które stanowiły ich mieszkania. Taborem nazywano także obóz rozbijany przez ludność romską podczas postoju. Jeszcze w XX w. Romowie nie osiedlali się nigdzie na stałe, lecz wędrowali z miejsca na miejsce, od czasu do czasu koczując w sąsiedztwie miast i wsi. W skład taboru wchodziło kilka lub więcej rodzin.

2Gdy mówimy o taborze w transporcie, określamy w ten sposób ogół samochodów lub innych pojazdów używanych w różnych celach. Dzięki taborowi możliwe jest funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się przewozem ludzi lub towarów. W tym znaczeniu stosuje się również określenie flota samochodowa/pojazdów.

3Taborem nazywano również oddział wojskowy w armii tureckiej

4Taborem określano także warowny obóz stosowany w działaniach wojennych od starożytności do XVIII w. Tabor przemieszczał się wraz z wojskiem. Taborem przewożono wszystko, co było potrzebne do zaopatrzenia i wyposażenia armii. W skład taboru wchodziły także warsztaty naprawcze, kuchnie i szpitale polowe. Całość przenoszono pieszo i przewożono przy pomocy pojazdów zaprzęgowych. Składający się z połączonych wozów tabor był w wypadku nagłego ataku wroga używany jako tymczasowa warownia. Wozy, które wchodziły w jego skład, ustawiano w kilka rzędów, tworząc zaporę.


Góra Tabor

Tabor z (hebrajskiego הר תבור Har Tawor – 'Wysoka Góra') to także nazwa góry położonej w Galilei, w Izraelu. Nie leży ona w żadnym paśmie górskim, bowiem jest samotnym szczytem. Jej wysokość to 588 metrów n.p.m. Obszar, na którym się znajduje, należy do Parku Narodowego Góry Tabor.

W tradycji chrześcijańskiej jest to miejsce przemienienia Jezusa. Zgodnie z Ewangelią Jezus zabrał tam swoich trzech wybranych uczniów, gdzie zobaczyli Go otoczonego niebiańską chwałą, rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. Usłyszeli też głos Boga mówiący, że Jezus jest jego umiłowanym Synem, któremu należy być posłusznym.

Tabor – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest tabor, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Tabor – synonimy w pierwszym znaczeniu

  • Obóz,
  • obozowisko.

Tabor – synonimy w drugim znaczeniu

  • Flota pojazdów/samochodów.

Tabor – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Kolorowy tabor, tabor romski, tabor Romów, uciec, wędrować z taborem, mieszkać, żyć w taborze,
  • nowoczesny, przestarzały, stary, tabor,
  • tabor autobusowy, kolejowy, pasażerski, rzeczny, samochodowy, sanitarny, szynowy, tramwajowy, niskopodłogowy, szerokotorowy, wąskotorowy, MPK, MZK,
  • tabor firmy, przedsiębiorstwa, żeglugi,
  • modernizacja, naprawy, zakup taboru,
  • fundusze, nakłady na tabor, modernizować, odmładzać, wymieniać tabor, wyeksploatowany tabor,
  • dysponować taborem, dbać o tabor, inwestować w tabor, znajdować się, znaleźć się w taborze,
  • artyleria i tabory, dowódca taborów, armia z taborem, obrona taboru, atak, szturm na tabor.

Przykłady użycia wyrazu tabor z literatury i prasy

Wołodyjowskiego porwała nagle taka chęć powiedzieć Skrzetuskiemu wszystko o kniaziównie, że prawie już usta otwierał; ale pomyślał sobie: „Od nowiny w głowie mu się pomiesza i tym łacniej go schwytają” — więc ugryzł się w język i zmilczał, a natomiast spytał:
— Którędy pójdziesz?
— Mówiłem księciu, że pójdę przez staw, a później rzeką, póki się daleko za tabor nie przedostanę. Książę powiedział, że to lepsza droga niż inne.

Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem

– Jesteśmy gotowi, żeby obsługiwać nową linię, jeśli taka powstanie – zapewnia rzecznik MPK.
Przedsiębiorstwo dysponuje taborem liczącym 319 autobusów.
– Obecnie wykorzystujemy niecałe 84 procent. Odliczając wozy rezerwowe i te, które co jakiś czas trafiają do warsztatów, zostaje do dyspozycji jeszcze ponad 9 procent taboru.

Bartosz Wawryszuk, Autobusem przez most, „Gazeta Wrocławska”

Jeżeli pozwolą na to środki finansowe, postaramy się w kolejnej edycji, może dwudniowej, pokazać więcej naszych zespołów, łącznie z autentycznym cygańskim taborem – mówi Gabor.

Stanisław Zachwieja, Tabor porozumienia, „Gazeta Krakowska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.