fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Choreografia czy horeografia? Jak to zapisać? Poprawna forma

W naszym kraju bardzo popularny jest program, w którym znane osoby rywalizują ze sobą w tanecznych konkurencjach. To właśnie dzięki temu wiele osób zainteresowało się tańcem. Każdy profesjonalny tancerz i każda profesjonalna tancerka wie, że dobry układ taneczny to podstawa udanego występu. Taki układ to choreografia czy horeografia? Jak prawidłowo zapisać to słowo? Odpowiedź w poniższym tekście.

Choreografia czy horeografia? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma choreografia.

Choreografia czy horeografia? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać słowo, które jest tematem tego poradnika?

Aby słowo choreografia zapisać poprawnie, należy to zrobić przez ch.

Zapis przez ch uzasadnia etymologia wyrazu choreografia. Otóż pochodzi on z języka greckiego. Jest złożeniem dwóch słów; χορεία [choreía] 'taniec' i γραφή [gráphein] 'pisać'.

Ponieważ w oryginalnym zapisie to słowo zaczyna się od litery x, którą w grece czyta się tak jak nasze ch, słowo choreografia zapisujemy zgodnie z tym jak jest wymawiane w oryginale.

Pojęcie choreografii występuje w wielu dziedzinach. Obejmuje nie tylko sam taniec, ale też gimnastykę artystyczną oraz łyżwiarstwo figurowe. Dzięki choreografii swoje występy uświetniają też gwiazdy muzyki rozrywkowej.

Choreografią nazywamy sztukę komponowania i tworzenia układów tanecznych lub gimnastycznych w różnych widowiskach.

Choreografię stanowi również układ kroków lub ruchów tanecznych w widowisku scenicznym opracowany dla wykonawców w nim występujących.

Sklep Nadwyraz.com

Choreografia czy horeografia? Przykłady zdań

  • Dzięki wspaniałej choreografii, ta gimnastyczka wygrała zawody.
  • Ta grupa taneczna dziewcząt przedstawiła bardzo ciekawą choreografię do tej muzyki.
  • Do swojej choreografii, ta gimnastyczka wybrała pasującą do niej muzykę.
  • Ta grupa taneczna dziewcząt oczarowała jurorów swoją choreografią.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.