fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Teksty kultury – pierwsza pomoc w zrozumieniu świata

Z tekstami kultury wielu z nas spotkało się po raz pierwszy w szkole. Szczególną uwagę poświęcają im także maturzyści. Możemy znaleźć je dosłownie wszędzie, nawet w codziennym otoczeniu. Czym więc są teksty kultury i dlaczego rozumienie ich jest tak istotne?

Teksty kultury – pierwsza pomoc w zrozumieniu świata - Polszczyzna.pl

O czym właściwie mowa?

Za teksty kultury możemy uznać takie działania człowieka, które da się zanalizować i zinterpretować. Należy tutaj również wspomnieć, że – wbrew nazwie – nie każdy tekst kultury musi być sporządzony w formie pisemnej. W tym przypadku musimy spojrzeć na słowo tekst jak na przenośnię. Oznacza ono ważny komunikat, który możemy wyczytać wprost z danego dzieła.

Jakie cechy musi spełnić dzieło, aby było uznane za tekst kultury?

Przede wszystkim takie dzieło nie może być kwestią przypadku. Powinno być stworzone według konkretnych reguł, zamierzeń. Drugą, równie istotną kwestią jest zrozumienie przez odbiorcę prezentowanych treści. Komunikat wysyłany do innych ludzi powinien dać się zinterpretować, być zrozumiały i osadzony w konkretnym kontekście znaczeniowym.

Co możemy uznać za teksty kultury?

Teksty kultury można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to dzieła pisane, czyli wiersze, artykuły, scenariusze itd. Druga grupa to dzieła wizualne, a więc fotografie, obrazy, oraz audiowizualne – teledyski, filmy, programy telewizyjne. Kolejnym przykładem tekstu kultury jest dzieło audialne, czyli piosenki, audycje radiowe itd. Ostatnia z grup dotyczy świata wirtualnego i tutaj za przykład mogą nam posłużyć gry komputerowe, hiperteksty. Co więcej, tekstem kultury może być również konkretne miasto lub państwo.

Czy określenie obraz świata jest w tej kwestii adekwatne?

Wiele dzieł tworzonych jest po to, aby zwrócić uwagę odbiorcy na pewne kwestie. Czasami poruszają błahe tematy, ale najczęściej bywają obrazem pewnych zjawisk społecznych czy wynikiem panującej sytuacji politycznej w danym państwie. Pozwalają także dokonać retrospekcji i spojrzeć na przeszłe zdarzenia świeżym okiem oraz zrozumieć przyszłość i teraźniejszość. Testy kultury stają się zatem nie tylko próbą wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ale również mapą, która pomoże nam przecierać nowe ścieżki.

Które teksty kultury są dla Was najbardziej inspirujące?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.