Tylko i wyłącznie – popularne, ale czy poprawne?
Wyrażenie tylko i wyłącznie możemy spotkać praktycznie wszędzie. Na ulicy, w szkole bądź na uczelni, w telewizji, radiu, a nawet w prasie lub na stronach internetowych. Jest ono stałym bywalcem naszego języka, jednak czy jest poprawne? W poniższym artykule rozstrzygniemy wszelkie wątpliwości na ten temat. Zapraszamy!
Tylko i wyłącznie – popularne, ale czy poprawne?
Tylko i wyłącznie – poprawne czy nie?
Wszyscy językoznawcy zgodnie twierdzą, że wyrażenie tylko i wyłącznie nie jest poprawne. Niestety, mimo to zadomowiło się w polszczyźnie i zdaje się, że jeszcze przez długi czas nie będzie zamierzało odejść. Możemy mówić tutaj o zwyczaju językowym.
Oznacza to, że w normie wzorcowej (inaczej słownikowej, czyli tej, która nie dopuszcza niepoprawności) jest ono błędne, jednak w uzusie (odmiana języka używana na co dzień przez wszystkich użytkowników, popularność zwrotu jest tu istotniejsza od poprawności) tylko i wyłącznie nie jest uznawane za błąd. Jest to przykład, że poprawność nie zawsze idzie w parze z przyzwyczajeniami użytkowników języka.
Tylko i wyłącznie jako przykład tautologii
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest tautologia. Jest to konstrukcja wyrazowa, w której poszczególne leksemy wyrażają to samo znaczenie. Mówiąc prościej: to powielenie tej samej treści w kilku różnych wyrazach użytych w tym samym zdaniu.
Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu: Tautologia – czym jest i dlaczego warto wiedzieć, w których wyrażeniach występuje:
Dlaczego tylko i wyłącznie jest tak popularne?
Pierwszym powodem jest z pewnością jego powszechność. Jak zauważono wyżej, pojawia się ono nie tylko w mowie codziennej, lecz także w sferze publicznej, co niekiedy sprawia, że ludzie zaczynają uważać je za poprawne, skoro występuje w środkach masowego przekazu lub padło z ust osób znanych. Drugim powodem jego popularności jest fakt, że wydaje się ono mocniejsze od użycia tylko jednego z tych dwóch leksemów. Pomaga w podkreśleniu tego, co chcemy przekazać.