fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Znów czy znowu – którą formę wybrać?

Znów czy znowu? – oto jest pytanie! Wprawdzie różnica między tymi dwoma słowami jest niewielka, a ich znaczenia są wszystkim doskonale znane, jednak wybór jednego z nich może budzić niekiedy wątpliwości. Postarajmy się więc odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie wielu z nas, i wyjaśnijmy, która forma jest poprawna.

znów czy znowu poprawna forma jak się mówi znowu czy znów jak się pisze poradnia pytanie odpowiedź Polszczyzna.pl

Znów czy znowu? Która forma jest poprawna?

Znów czy znowu? Kolejny raz

Kiedy chcemy powiedzieć, że coś się zdarza kolejny raz, to używamy słów takich jak ponownie, powtórnie albo na nowo czy jeszcze raz. Nierzadko też mówimy wtedy znów albo znowu. Słowa te są podobne, a także powszechnie znane i bardzo często używane. Wydaje się również, że ich znaczenia są identyczne.
Czasami mogą pojawić się jednak pytania, które z nich wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji, czy może któraś z tych form jest jednak błędna albo dostosowana do określonego kontekstu lub bardziej staranna.

Znów czy znowu – która forma jest poprawna?

Odpowiedź jest prosta – obydwie formy są poprawne, a ich znaczenia są takie same. Mogą być więc stosowane wymiennie w różnych kontekstach. Wybór jednej z nich należy do autora wypowiedzi.
Jego decyzja może wynikać z indywidualnych preferencji językowych, a niekiedy być podyktowana rytmem czy brzmieniem zdania.

Znów albo znowu

Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku wyrazów dziś i dzisiaj, które także można stosować zamiennie, ponieważ znaczą to samo. Jednakowe znaczenia mają też słowa czemu i dlaczego, choć niekiedy to pierwsze uważa się za nieco potoczne.
Wszystkie są zaś synonimami, o których pisaliśmy już tutaj:

Synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

Sklep Nadwyraz.com

Znów czy znowu? Już wszystko jasne! Przykłady użycia

Postoją, postoją, znów się wymykają. A ci znów widzą, że mało się zebrało, więc się nie spieszą. Każdy chce być ostatni, żeby nie czekać.

Janusz Korczak, Kiedy znów będę mały

Znowu, znowu to, co już być nie miało! — mówiła cicho do siebie. — Znowu wrażenie inne, znowu zmiana! Nie, to być nie może… ja się nie poddam… dziś już mi nie wolno!…

Eliza Orzeszkowa, W klatce

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.