fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Utożsamiać czy utorzsamiać? Która forma jest poprawna?

Wyrazem będącym tematem tego tekstu poradnikowego określa się porównywanie dwóch różnych osób, rzeczy, sytuacji, zjawisk. Utożsamiać czy utorzsamiać? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Utożsamiać czy utorzsamiać? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma utożsamiać.

Utożsamiać czy utorzsamiać? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Ich mylenie ze sobą należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Czasami tam gdzie powinno być rz pisane jest ż, i odwrotnie, tam gdzie powinno być ż, pisane jest rz. Jak prawidłowo zapisać tytułowe słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Utożsamiać czy utorzsamiać? Który zapis jest prawidłowy?

Wyraz utożsamiać poprawnie zapisujemy wyłącznie przez ż.

Jedynym wyjaśnieniem tejże pisowni jest uwarunkowanie historyczne słowa utożsamiać. Otóż jest to wyraz pokrewny od przymiotnika tożsamy. Natomiast tożsamy to połączenie zaimka to z partykułą ż i sam.

Dawniej tożsamy miało postać tosamy, co oznaczało identyczny. Również i obecnie ma podobne znaczenie. Dzisiaj, gdy mówimy, że coś jest tożsame mamy na myśli coś niczym się nieróżniące, takie samo lub to samo.

Jako że nie ma żadnej reguły wyjaśniającej poprawną pisownię wyrazu utożsamiać trzeba się jej nauczyć i zapamiętać.

Czasownik utożsamiać oznacza uznawać jakieś osoby, rzeczy lub zjawiska za takie same lub na tyle do siebie podobne, że można pominąć różnice między nimi.

W tym znaczeniu wyrazu utożsamiać, jego synonimami są: zrównywać, identyfikować, stawiać znak równości między czymś/kimś a czymś/kimś, stawiać coś/kogoś na równi z czymś/kimś.

Gdy do czasownika utożsamiać dodamy zaimek zwrotny się, będzie on oznaczał uznać siebie za takiego samego jak ktoś drugi.

Jeśli będziemy chcieli użyć słowa utożsamiać w tym znaczeniu, możemy je zastąpić synonimami: identyfikować się, przyrównywać się, upodabniać się, określać się.

Utożsamiać czy utorzsamiać? Przykłady zdań

  • Wielu widzów seriali ma nawyk utożsamiać aktora lub aktorkę z rolą, którą grają.
  • Małe dzieci lubią utożsamiać się z bohaterami swoich ulubionych bajek.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.