fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wiek balzakowski – co to znaczy? Definicja pojęcia, przykłady użycia

Honoriusz Balzak, lub jak kto woli – Honoré de Balzac, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy europejskich. Niniejszy artykuł jest poświęcony wiekowi balzakowskiemu, czyli określeniu, które pochodzi od nazwiska Balzaka. Nie jest to jednak nazwa epoki, w której żył i tworzył literat. Co nazywamy wiekiem balzakowskim? Informacje na ten temat znajdziecie poniżej.

Wiek balzakowski - kto to jest? Definicja, synonimy, słownik Polszczyzna.pl

Wiek balzakowski – co to jest? Definicja słowa

Pojęcie wiek balzakowski wywodzi się z twórczości tego francuskiego pisarza. Bezpośrednio nawiązuje do tytułu jednej z jego powieści: Kobieta trzydziestoletnia.

Określenie wiek balzakowski stosuje się w odniesieniu do dojrzałych kobiet. Kobieta w wieku balzakowskim jest osobą między 30. a 40. rokiem życia. Pisarz w swoich powieściach przedstawiał kobiety właśnie w tym przedziale wiekowym, czym zmienił dotychczasową modę literacką. Przed Balzakiem pisarze i poeci w swoich dziełach koncentrowali uwagę na młodszych przedstawicielkach płci żeńskiej. Dopiero Balzak docenił uroki w pełni dojrzałej kobiety.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wiek balzakowski to określenie, które stosuje się wyłącznie w odniesieniu do kobiet.


Wiek balzakowski – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Dama, kobieta, pani w wieku balzakowskim.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Motyw kobiety w literaturze

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrażenia wiek balzakowski

„Ojciec Goriot” jest częścią cyklu nazwanego przez Balzaca „Komedią ludzką”. Człowiek jawi się w niej jako gatunek przyrodniczy, występujący w określonym środowisku. Jest zdeterminowany przez otoczenie, często siłą napędową jego działań jest chęć zdobycia pieniędzy i dążenie do zrobienia kariery. Obok pieniądza najważniejszym tematem komedii ludzkich jest miłość. Balzac świetnie znał psychikę kobiety. Sam prowadził bujne życie towarzyskie i był ulubieńcem pań. To on wprowadził do literatury pojęcie kobiety w wieku balzakowskim, czyli po trzydziestce.

Komedia ludzka, „Dziennik Zachodni”

Choć jedna z pacjentek już dawno przekroczyła siedemdziesiątkę, a druga osiągnęła wiek balzakowski, to obie zgodnie twierdzą, że kilkanaście dni temu narodziły się po raz drugi.

Kiedy serce boli, „Dziennik Bałtycki”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X