fbpx

Wiek balzakowski – co to znaczy? Definicja pojęcia, przykłady użycia

Honoriusz Balzak, lub jak kto woli – Honoré de Balzac, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy europejskich. Niniejszy artykuł jest poświęcony wiekowi balzakowskiemu, czyli określeniu, które pochodzi od nazwiska Balzaka. Nie jest to jednak nazwa epoki, w której żył i tworzył literat. Co nazywamy wiekiem balzakowskim? Informacje na ten temat znajdziecie poniżej.

Wiek balzakowski - kto to jest? Definicja, synonimy, słownik Polszczyzna.pl

Wiek balzakowski – co to jest? Definicja słowa

Pojęcie wiek balzakowski wywodzi się z twórczości tego francuskiego pisarza. Bezpośrednio nawiązuje do tytułu jednej z jego powieści: Kobieta trzydziestoletnia.

Określenie wiek balzakowski stosuje się w odniesieniu do dojrzałych kobiet. Kobieta w wieku balzakowskim jest osobą między 30. a 40. rokiem życia. Pisarz w swoich powieściach przedstawiał kobiety właśnie w tym przedziale wiekowym, czym zmienił dotychczasową modę literacką. Przed Balzakiem pisarze i poeci w swoich dziełach koncentrowali uwagę na młodszych przedstawicielkach płci żeńskiej. Dopiero Balzak docenił uroki w pełni dojrzałej kobiety.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że wiek balzakowski to określenie, które stosuje się wyłącznie w odniesieniu do kobiet.


Sklep Nadwyraz.com

Wiek balzakowski – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Dama, kobieta, pani w wieku balzakowskim.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Motyw kobiety w literaturze

Przykłady użycia wyrażenia wiek balzakowski

„Ojciec Goriot” jest częścią cyklu nazwanego przez Balzaca „Komedią ludzką”. Człowiek jawi się w niej jako gatunek przyrodniczy, występujący w określonym środowisku. Jest zdeterminowany przez otoczenie, często siłą napędową jego działań jest chęć zdobycia pieniędzy i dążenie do zrobienia kariery. Obok pieniądza najważniejszym tematem komedii ludzkich jest miłość. Balzac świetnie znał psychikę kobiety. Sam prowadził bujne życie towarzyskie i był ulubieńcem pań. To on wprowadził do literatury pojęcie kobiety w wieku balzakowskim, czyli po trzydziestce.

Komedia ludzka, „Dziennik Zachodni”

Choć jedna z pacjentek już dawno przekroczyła siedemdziesiątkę, a druga osiągnęła wiek balzakowski, to obie zgodnie twierdzą, że kilkanaście dni temu narodziły się po raz drugi.

Kiedy serce boli, „Dziennik Bałtycki”

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X