fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wiktorii czy Wiktori? Która forma jest poprawna?

Odmiana imion żeńskich zakończonych na „–ia” stanowi duży problem dla niektórych użytkowników języka polskiego. Szczególnie w dopełniaczu i celowniku. Jedni dodają końcówkę „-ji”, a inni poprzestają na jednym „i” na końcu. Jak więc prawidłowo odmieniać żeńskie imiona kończące się dwiema samogłoskami? Wyjaśnienia w poniższym artykule.

Wiktorii czy Wiktori? Jak poprawnie zapisać?

Poprawnie piszemy Wiktorii.

Wiktorii czy Wiktori? Jak prawidłowo odmienić? Poprawna forma

Zgodnie z zasadą ortograficzną imiona żeńskie, które w mianowniku są zakończone na -ia, w dopełniaczu celowniku oraz miejscowniku przyjmują formę z końcówką -ii (Wiktoria – Wiktorii).

Imię Wiktoria odmienione w dopełniaczu (odpowiadającym na pytania kogo? czego?) celowniku (odpowiadającym na pytania komu? czemu?) oraz miejscowniku (odpowiadającym na pytania o kim? o czym?) przybiera formę Wiktorii, zatem zapisujemy je z użyciem podwojonego i. to jedyna poprawna forma. Wariant Wiktori jest błędny.

Wiktoria to łacińskie imię żeńskie pochodzące ze starożytnego Rzymu, od słowa victoria oznaczającego zwycięstwo. Jest to żeński odpowiednik męskiego imienia Wiktor.

Wiktorii czy Wiktori? Przykłady zdań

  • Julia napisała do Wiktorii w sprawie prezentacji na biologię.
  • O Wiktorii można powiedzieć tylko same dobre rzeczy.
  • Wiktorii jest bardzo do twarzy w tej sukience.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X