fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wiwisekcja – co to jest? Definicja i przykłady użycia

Ten artykuł opisuje słowo, które określa bardzo brutalne zjawisko. Czy znacie to określenie? Co to jest wiwisekcja? Jakie są synonimy tego słowa? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wiwisekcja co to jest czym jest przykłady użycia definicja znaczenie słowa wyrażenie jaka jest objaśnienie wyjaśnienie hasła pojęcia słownik Polszczyzna.pl

Wiwisekcja – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

1Wiwisekcja to zabieg operacyjny wykonywany w celach badawczych, naukowych i doświadczalnych, który jest przeprowadzany na żywym zwierzęciu.

2W znaczeniu przenośnym wiwisekcją określa się bardzo dogłębną analizę czegoś.


Wiwisekcja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest wiwisekcja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • analiza,
  • rozbiór,
  • penetracja.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Motyw cierpienia w literaturze

Wyrazy pokrewne

  • Wiwisekcyjność,
  • wiwisekcyjny.

Wiwisekcja w historii

Wiwisekcję przeprowadzano także na ludziach. W hellenistycznym państwie Ptolemeuszy władcy zezwalali swoim nadwornym medykom na przeprowadzanie sekcji zwłok, a także wiwisekcji na skazańcach i niewolnikach. W ten sposób aleksandryjscy medycy zdobywali zaawansowaną – jak na realia starożytności – wiedzę anatomiczną.

Pożar Biblioteki Aleksandryjskiej oraz upadek państw hellenistycznych spowodowały, że wiedza ta poszła w zapomnienie. Zagadnieniami tymi zainteresowano się na szerszą skalę dopiero w XIX wieku.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa wiwisekcja

No i wreszcie zaczęło się przesłuchanie. Pisałam ci w pierwszym liście, że jest to farsa, i taką wydała mi się od pierwszej chwili. Gdyby choć ta wiwisekcja sprawiała mi pewne niemiłe duchowe łaskotanie, ale i to nie. Ot! Odpowiada się machinalnie i z początku odczuwa się pewne zniecierpliwienie nad niedyskrecją i wywlekaniem przyczyn i skutków.

Gabriela Zapolska, Kobieta bez skazy

Opis nie ma już dwuznacznego charakteru. Rozrasta się do monstrualnych rozmiarów, tworzy konfiguracje pięknych zdań i obrazów, dotyczy sam siebie. Ingerencja autorska, „ja” liryczne dokonuje narcystycznej wiwisekcji duszy, coraz bardziej upozowanej, lepkiej jak glina. Tom Nie było lata (1969) składa się właśnie z takich idealnych konstrukcji. Grochowiak upodabnia coraz śmielej poezję do teatru, który stoi wyżej niż rzeczywistość.

Julian Kornhauser, Adam Zagajewski, Świat nieprzedstawiony

W akcji brało udział 6 osób. Najpierw udaliśmy się pod rektorat, chcąc spotkać się z kimś z władz Uniwersytetu. Jednak był on w tym dniu zamknięty. Przeszliśmy więc na ulicę Piotrkowską, gdzie po rozwieszeniu transparentów „Wolność zwierzętom”, „Wiwisekcja – stop” rozdaliśmy ~ 1500 ulotek. Gdy ulotki się skończyły, poszliśmy jeszcze pod Zakład Fizjologii Zwierząt, gdzie napisaliśmy czerwoną farbą na bramie „Mordercy kotów”. I na tym nasza akcja się zakończyła. W międzyczasie jeszcze wysłaliśmy petycję do rektora UŁ.

Rafał Wyczółkowski, Kamil Kaniecki, WOLNOŚĆ ZWIERZĘTOM („Zielone Brygady. Pismo Ekologów”)

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X