fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Horrendalne czy horendalne? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo należy do tej grupy wyrazów, które mogą nastręczać licznych trudności, jeśli chodzi o poprawną pisownię. Problematyczny może być nie tylko wybór między ch lub h, ale także to, czy wyraz ten powinniśmy zapisać przez jedno r czy dwa. Która forma jest więc poprawna? Horrendalny czy horendalny? Odpowiedź poniżej.

Horrendalne czy horendalne? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma horrendalne.

Horrendalne czy horendalne? Poprawna forma

Przymiotnik horrendalne zapisujemy z użyciem podwojonej spółgłoski r.

Taką pisownię, z podwojoną spółgłoską r, wyjaśnia pochodzenie przymiotnika horrendalne. Otóż, horrendalny pochodzi od łacińskiego horrendum, co tłumaczy się jako coś przerażającego, a zatem zarówno zapis, jak i znaczenie tego słowa zostało przejęte bezpośrednio z łaciny. A zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą, wyrazy obcego pochodzenia zapisujemy tak, jak w języku oryginalnym.

Horrendalny oznacza budzący oburzenie lub strach, okropne, skandaliczne. W potocznym znaczeniu określa się tak również coś ogromnego, np. horrendalne (ogromne) ceny.

Forma tego przymiotnika w rodzaju żeńskim to horrendalna, natomiast w rodzaju męskim jego forma to horrendalny.

Synonimy słowa horrendalny to:  oburzający, straszny, okropny, skandaliczny, nadzwyczajny, niezmierny, niepomierny, niesłychany, niespotykany, nieopisany, niepojęty, niewypowiedziany, niemożliwy, nieprawdopodobny, niewiarygodny, niesamowity, niezwykły, niebywały.

Horrendalne czy horendalne? Przykłady zdań

  • Na zakup niektórych samochodów trzeba przeznaczyć horrendalne pieniądze.
  • Nie rozumiem dlaczego mnie tak traktujesz. Ten horrendalny czyn był dla mnie bardzo przykry.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.