fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wrócił czy wrucił? Która forma jest poprawna?

Wracać można nie tylko do jakiegoś miejsca, ale także myślami i wspomnieniami do jakichś wydarzeń. Powroty jednak mają to do siebie, że mogą być miłe i udane lub przeciwnie przykre i nie udane. W jaki sposób poprawnie zapisać słowo określające powrót w czasie przeszłym? Odpowiedź poniżej.

Wrócił czy wrucił - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma: wrócił.

Wrócił czy wrucił? Jak to zapisać? Poprawna forma

Czasownik wrócił zapisujemy wyłącznie przez ó. Jest to zgodne z zasadą wymiany samogłosek ó na a. dzieje się tak dlatego, że w wyrazie pokrewnym, jakim jest wracać, występuje właśnie samogłoska a. To ona wpływa na prawidłową pisownię.

Wrócił to czasownik w czasie przeszłym, dotyczący mężczyzny, który ponownie przybył do jakiegoś miejsca, które wcześniej opuścił. Jest to również określenie, którego można użyć, mówiąc o ponownym wykonywaniu wcześniej przerwanej czynności. Odnosi się także do nawiązania głębszych relacji z tą samą osobą, z którą wcześniej było się w związku.

Wrócił czy wrucił? Przykłady zdań

  • Jeden z czołowych zawodników, po przebytej kontuzji wrócił do pierwszego składu w klubie.
  • Nasz ojciec zaraz po wyjściu wrócił do domu, bo zapomniał zabrać klucze.
  • Po posiłku nasz dziadek wrócił do porządkowania ogrodu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X