fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie znam czy nieznam? Która forma jest poprawna?

Błędna pisownia nie z czasownikami sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Nie znam czy nieznam? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź w jaki sposób poprawnie to zapisać.

Nie znam czy nieznam? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nie znam.

Nie znam czy nieznam? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nie znam czy nieznam?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nie znam poprawnie piszemy rozdzielnie.

Pisownia rozdzielna wyrażenia nie znam jest określona zasadami ortograficznymi języka polskiego, które mówią, że partykułę przeczącą nie z czasownikami zawsze zapisujemy rozdzielnie. Jednak od tej reguły jest pewien wyjątek. Otóż, czasowniki, które zostały utworzone od rzeczowników zapiszemy łącznie z partykułą przeczącą nie.

Wyrażenie nie znam używane jest wówczas, gdy mówimy, że coś lub ktoś jest nam obce. Zamiast nie znam można również zastosować zamiennie inne sformułowania jak: nie wiem, kto to jest albo nie wiem, co to takiego.

Nie znam czy nieznam? Przykłady zdań

  • Nie znam jeszcze terminu sprawdzianu.
  • Nie znam jeszcze oceny z klasówki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.