Wyrachowany czy wyrahowany? Która forma jest poprawna?

Tytułowy przymiotnik to określenie takiego człowieka, który chce ze wszystkiego wyciągnąć jakieś korzyści dla siebie. Szukając ich, nie kieruje się w swoim postępowaniu dobrem sprawy. Nie jest to więc jakaś pozytywna ludzka cecha. Jednak zasadniczym pytaniem jest to w jaki sposób poprawnie zapisać ów przymiotnik. Wyrachowany czy wyrahowany? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Wyrachowany czy wyrahowany? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma wyrachowany.

Wyrachowany czy wyrahowany? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Wątpliwości związane z ta pisownią dotyczą również przymiotnika, który jest tematem tego tekstu poradnikowego. Która z nich jest zatem prawidłowa?

Odpowiedź na pytanie wyrachowany czy wyrahowany jest jednoznaczna. Jedyna poprawną formą zapisu jest wariant z użyciem ch, a więc wyrachowany.

Pisownia przymiotnika wyrachowany utrwaliła się w wyniku ewolucji języka polskiego. z tego powodu prawidłowej pisowni nie da się w żaden sposób uzasadnić regułą ortograficzną, dlatego trzeba się siej po prostu nauczyć.

O kimś, kto jest człowiekiem wyrachowanym możemy powiedzieć także, że jest on kalkulatorski, kunktatorski, konformistyczny, interesowny, przebiegły, giętki, wycwaniony, szczwany, chytry. Te przymiotniki są innymi określeniami kogoś wyrachowanego.

Wyrachowany czy wyrahowany? Przykład z literatury

Naczelnik Urzędu Śledczego, nadkomisarz Reich, należał do gatunku ludzi bezkompromisowych w walce o byt. Zimny, wyrachowany, trzeźwy i przenikliwy, od razu połapał się w intencjach prezesa Dyzmy.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X