fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wyrachowany czy wyrahowany? Która forma jest poprawna?

Tytułowy przymiotnik to określenie takiego człowieka, który chce ze wszystkiego wyciągnąć jakieś korzyści dla siebie. Szukając ich, nie kieruje się w swoim postępowaniu dobrem sprawy. Nie jest to więc jakaś pozytywna ludzka cecha. Jednak zasadniczym pytaniem jest to w jaki sposób poprawnie zapisać ów przymiotnik. Wyrachowany czy wyrahowany? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Wyrachowany czy wyrahowany? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma wyrachowany.

Wyrachowany czy wyrahowany? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Wątpliwości związane z ta pisownią dotyczą również przymiotnika, który jest tematem tego tekstu poradnikowego. Która z nich jest zatem prawidłowa?

Odpowiedź na pytanie wyrachowany czy wyrahowany jest jednoznaczna. Jedyna poprawną formą zapisu jest wariant z użyciem ch, a więc wyrachowany.

Pisownia przymiotnika wyrachowany utrwaliła się w wyniku ewolucji języka polskiego. z tego powodu prawidłowej pisowni nie da się w żaden sposób uzasadnić regułą ortograficzną, dlatego trzeba się siej po prostu nauczyć.

O kimś, kto jest człowiekiem wyrachowanym możemy powiedzieć także, że jest on kalkulatorski, kunktatorski, konformistyczny, interesowny, przebiegły, giętki, wycwaniony, szczwany, chytry. Te przymiotniki są innymi określeniami kogoś wyrachowanego.

Wyrachowany czy wyrahowany? Przykład z literatury

Naczelnik Urzędu Śledczego, nadkomisarz Reich, należał do gatunku ludzi bezkompromisowych w walce o byt. Zimny, wyrachowany, trzeźwy i przenikliwy, od razu połapał się w intencjach prezesa Dyzmy.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.