fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Cherbata czy herbata? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

To obok kawy najpopularniejszy napar. Przygotowuje się go z liści rośliny o tej samej nazwie. Występuje w wielu rodzajach. Można ją pić zarówno ciepłą jak i gorącą, w zależności od pory roku, czy upodobań. Jak poprawnie zapisać to słowo? Tego możecie się dowiedzieć z lektury niniejszego artykułu z cyklu poradnika językowego, racząc się przy tym filiżanką tego naparu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to przy filiżance kawy.

Cherbata czy herbata? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to herbata.

Cherbata czy herbata? Poprawna forma

Nazwę tego naparu a tym samym rośliny, z której jest przyrządzany, zapisujemy wyłącznie przez h. Zapis ten jest związany z etymologią słowa herbata.

Wyraz herbata to zbitka pochodząca od łacińskiego herba thea, gdzie pierwsze słowo herba oznacza zioło, a drugie – thea – jest zlatynizowaną formą chińskiej nazwy rośliny, z której pozyskuje się liście na herbaciany napar.

W piśmie chińskim znak określający herbatę jest różnie czytany w zależności od dialektu: – dialekt hokkien (skąd pochodzą określenia w zachodniej części świata) oraz chá, w dialekcie kantońskim i mandaryńskim (skąd pochodzą określenia we wschodniej części świata).

Napój ten, herbatą nazywa się wyłącznie w języku polskim. W innych językach słowo określające ten napar jest bardziej lub mniej zbliżone do oryginalnego wyrazu z języka chińskiego (np. angielskie tea, niemieckie Tee, francuskie thé).

Mówiąc o herbacie, warto też wspomnieć o jej rodzajach. Klasyfikacja herbaty dzieli się według sposobu jej wytwarzania. Wyróżnia się następujące rodzaje herbaty: zielona, czarna, biała, żółta, pu-erh (czerwona), ulung (niebieska).

Księgarnia Polszczyzna.pl

Cherbata czy herbata? Przykłady zdań

  • Moja siostra poczęstowała swoje koleżanki herbatą.
  • Ewelina lubi napić się gorącej herbaty.
  • Podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów Kasia rozgrzewa się pijąc herbatę.

Cherbata czy herbata? Przykłady z literatury

A właściciele sklepów kolonialnych… Co u nich za skarby! Chociaż ich sklepy były do połowy zamknięte, lecz przez szpary można było podziwiać ich zasoby. Ale nie tylko zwracały tam uwagę wesołe szczękania talerzy wag; nie tylko furkot sznurków, szybko odwijanych z żelaznych kółek, aby nimi zręcznie oplatać paczki zakupionych towarów; nie tylko nieustanny brzęk blaszanych szufelek, nabierających kawę lub herbatę; nie tylko łoskot wydawany przez różnorodne paczki, rzucane na kontuar, które to się zjawiały, to znikały, jak kule w rękach żonglera…

Charles Dickens, Opowieść wigilijna

Kuchnia na pokładzie statków Towarzystwa Transatlantyckiego jest bardzo zdrowa, wystarczająca dla służby okrętowej, a wyszukana i urozmaicona dla pasażerów; nakrycie stołu wykwintne, potrawy takie, że mogą zadowolić najwybredniejsze podniebienia.
Kawa, herbata czekolada od siódmej godziny podawane są w kabinach lub w sali; zupełne śniadanie o dziewiątej, obiad o piątej, herbata i grog o ósmej.

Olympe Audouard, Podróż po Ameryce Północnej

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X