fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zachaczyć czy zahaczyć? Oto jest pytanie!

Ach, ta spędzająca sen z powiek ortografia! Pisownia wyrazów z h/ch to twardy orzech do zgryzienia i nie lada wyzwanie, szczególnie dla obcokrajowców! Ale i my, Polacy, miewamy problem i nie wiemy, kiedy użyć h, a kiedy ch. Dawno temu różnica między nimi była bardziej wyczuwalna, bowiem h było dźwięczne, a ch – bezdźwięczne i dało się to usłyszeć w mowie. Dzisiaj musimy w głównej mierze liczyć na naszą pamięć i wzrok. Przychodzimy więc z pomocą i analizujemy – zachaczyć czy zahaczyć? Czas wyjaśnić to raz na zawsze! Przyjemnej lektury!

Zachaczyć czy zahaczyć? Jak się pisze? Poprawna pisownia i forma. Poradnik Polszczyzna.pl

Zachaczyć czy zahaczyć? Poprawna forma

Poprawna forma to zahaczyć, a więc wyraz ten zapisujemy z użyciem h. Jest to jedyny poprawny zapis.

Przykłady

  • Po drodze możemy zahaczyć o sklep.
  • Próbuję zahaczyć tę wielką antyramę o wystający gwóźdż, ale idzie to bardzo opornie.
  • Zahaczyłam wczoraj lusterkiem o drzewo, zawracając.
  • Widziałeś?! Mało brakowało, a samolot zahaczyłby o korony tych drzew!

Wyjaśnijmy sobie co nieco

Wyraz zahaczyć zapisujemy z użyciem h, ponieważ należy on do tej samej rodziny co hak – rzeczownik zapożyczony od niemieckiego wyrazu Haken, który znaczy dokładnie to samo. Zatem prócz znaczenia polszczyzna przejęła również pisownię. Co ciekawe, również w angielskim odpowiedniku tego wyrazu – hook – używamy h.

Zahaczyć – znaczenie wyrazu

Znacie nas już trochę i wiecie, że nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy prócz wyjaśnienia zagadnienia nie zahaczyli również o znaczenie omawianego słowa.

Zahaczyć to:

  • Zawadzić o coś, wykonując jakiś ruch.
  • Mocować/umocować coś na czymś wystającym.
  • Wstąpić gdzieś (na krótko, przejazdem, przy okazji).
  • Nawiązywać do czegoś.

Zachaczyć czy zahaczyć – przykłady użycia w literaturze

Bujałem się w fotelu na tarasie, Lubow zniknęła, ale wraca. Kimono luźne, słońca na nim i smoki. Nic (bujam się), całuje mnie, niech sobie całuje. Uśmiecha się wesoło, nic, nic, ja jej ten uśmiech zgaszę. Rozpina kimono (bujam się). Najpierw się zdziwiła, potem popróbowała na mnie siłą się wepchnąć, ręką zahaczyć, ale się omsknęła. Jeszcze bardziej się zdziwiła. A niech się dziwi. Postała i poszła. Byłem sam.

Janusz Głowacki, Rose Café i inne opowieści

W pokoju zaległa cisza. Właściwie powinniśmy wyjść, pomyślał Michał, ale Andrzej zabronił. Kazał naciskać Hansa i przekonać go, że jesteśmy po właściwej stronie.
– Myśleliśmy, że może uciekł gdzieś na Zachód – wtrącił się Andrzej. – Wtedy mógłby zahaczyć o Salzwedel.
– Prowadził jakąś niebezpieczną działalność?

Eugeniusz Dębski, Aksamitny Anschluss

Żywimy głęboką nadzieję, iż wszelkie wątpliwości dotyczące zapisu słowa zahaczyć zostały rozwiane i od teraz będziecie używać wyłącznie poprawnej formy. Ortografia jest niewdzięczną, ale ważną dziedziną. Poprawność językowa to jest dziś na wagę złota.
Jeśli często borykacie się z problemami zapisu wyrazów z h/ch, zachęcamy Was do uzupełnienia swojej wiedzy i zahaczenia w wolnym czasie o ten artykuł: Zasady pisowni z ch i h. Kiedy piszemy ch, a kiedy h?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.