fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Religi czy religii? Jak poprawnie zapisać to słowo?

Religi czy religii? Pisownia i na końcu wyrazów bywa kłopotliwa. W niniejszym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości co do poprawnej pisowni: religi czy religii. Przeczytajcie koniecznie, by poznać regułę ortograficzną zapisu odmienionych wyrazów zakończonych na -ia.

Religi czy religii? Poprawna forma. Jak się pisze? Wyjaśnienie. Słownik Polszczyzna.pl

Religi czy religii? Która forma jest poprawna?

Religi czy religii? Poprawny zapis odmienionego wyrazu religia, rozumianego jako wyznanie bądź zbiór wierzeń, to zapis z podwójnym -i, czyli religii.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na nazwisko Religa, które zapisało się w polskiej historii za sprawą znanego kardiochirurga, bohatera filmu Bogowie – Zbigniewa Religi. Nazwisko tej zacnej postaci zapisujemy z jednym -i na końcu, czyli Religi.

Religi czy religii? Zasady pisowni

Religia to wyraz pochodzący od łacińskich słów relegere i religere oznaczających ‘rozważać’ bądź słowa religare tłumaczonego jako ‘wiązać’. Zgodnie z zasadą ortograficzną, według której wyrazy żeńskie obcego pochodzenia zakończone na -ia w dopełniaczu, celowniku, miejscowniku i dopełniaczu liczby mnogiej przyjmują -ii na końcu, wyraz ten poprawnie zapiszemy: religii.

Więcej na temat tej zasady ortograficznej przeczytacie w artykule:

Akademii czy akademi? Poznajcie poprawną pisownię.

Sklep Nadwyraz.com

Religi czy religii? Przykłady użycia poprawnej formy

  • Na lekcji religii katechetka przeczytała uczniom przypowieść biblijną.
  • Islam należy do religii monoteistycznych, czyli uznających tylko jednego boga.
  • Wyznawcy religii chrześcijańskiej opierają swoją wiarę na naukach Jezusa Chrystusa.

?

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X