fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieczynne czy nie czynne? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Ileż to razy idąc do sklepu mogliśmy zauważyć tabliczkę lub kartkę z tym napisem. Zabrakło nam czegoś w kuchni, a tu okazuje się, że sklep o tej godzinie jest już zamknięty, a drzwiach widnieje napis zamknięte lub… No właśnie, nieczynne czy nie czynne? Jak prawidłowo to zapisać? Łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź poniżej.

Nie czynne czy nieczynne - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma: nieczynne.

Nieczynne czy nie czynne? Poprawna forma

Pisownia nie z czasownikami nastręcza trudności. Jednak w języku są pewne zasady i reguły, które mogą być pomocne w poradzeniu sobie z tymi problemami.

Otóż, jedyną poprawną formą jest pisownia łączna. Pisownia rozdzielna jest niepoprawna. Wyrażenie nieczynne poprawnie zapisujemy łącznie.

Nieczynne jest połączeniem partykuły nie z przymiotnikiem w stopniu równym. Zgodnie z obowiązującą w języku polskim zasadą, która nakazuje łączny zapis takich połączeń, określenie to należy zawsze zapisywać razem.

Wyrazem nieczynne określamy coś zamkniętego (najczęściej sklep), niefunkcjonującego lub też nieoddanego do użytku czy nienadającego się do eksploatacji.

Nieczynne czy nie czynne? Przykłady zdań

  • W niedziele i święta sklepy są nieczynne.
  • Nieczynne z powodu awarii. Przepraszamy za utrudnienia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X