Zasada – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Niektórzy mówią, że zasady są po to, żeby je łamać. Najczęściej taki sposób myślenia nie jest pożyteczny, bo nie prowadzi do niczego dobrego. Zasady są czymś, z czym spotykamy się od najmłodszych lat naszego życia. W domu, w szkole, wszędzie panują jakieś zasady. W jakich kontekstach możemy mówić o zasadzie? Jakie są synonimy tego słowa? Odpowiedzi możecie znaleźć w poniższym tekście.
Zasada – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
1 Zasadą nazywamy ogólnie obowiązujące prawo rządzące jakimiś procesami, zjawiskami. Z tym znaczeniem możemy się spotkać chociażby w fizyce (np. powszechnie znane zasady termodynamiki).
2 Jako zasadę określa się także wszelkie normy i sposoby postępowania w określonych sytuacjach, w danej dziedzinie życia, odgórnie sankcjonowane przepisami prawa, których nieprzestrzeganie może powodować przykre konsekwencje.
3 O zasadzie mówimy również gdy mamy na myśli ustalony na mocy jakiegoś zwyczaju lub przepisu sposób postępowania w danych okolicznościach, uznany przez daną osobę lub dane środowisko za obowiązujący, właściwy, dobry i godny stosowania.
4 Zasada to inne określenie podstawy, reguły określającej sposób funkcjonowania lub konstrukcji czegoś.
4 W chemii zasadą nazywa się m.in. wodny roztwór dobrze rozpuszczalnego wodorotlenku – związku zbudowanego z kationu metalu i anonu wodorotlenkowego.
Zasada – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy zasada, co to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Reguła,
- norma,
- wzór,
- kanon,
- standard,
- obyczaj,
- zwyczaj,
- uzus,
- praktyka,
- mechanizm,
- system,
- dewiza,
- imperatyw,
- filozofia,
- drogowskaz,
- pryncypium,
- wymaganie,
- wymóg,
- prawidło.
Zasada – wyrazy pokrewne
- Zasadniczy,
- zasadnicza,
- zasadnicze,
- zasadny,
- zasadna,
- zasadne,
- zasadowy,
- zasadowa,
- zasadowe.
Zasada – połączenia wyrazowe
- Zasada fizyki, mechaniki kwantowej, optyki, przepływu energii, termodynamiki; zasady dynamiki Newtona,
- zasada równości (wobec prawa, w prawie); prawa (karnego, międzynarodowego…); proporcjonalności; prywatyzacji; wzajemności; zasady ruchu (drogowego, lotniczego…),
- zasada etyczna, moralna, religijna, społeczna; surowe, twarde zasady, zasady dobrego wychowania, savoir-vivre’u, zasada działania, przestrzegać zasad,
- mieć; szanować; łamać zasady,
- zasada azotowa, reakcja zasad z kwasami.
Przykłady użycia wyrazu zasada w literaturze
Będę powtarzał do znudzenia, iż prędzej czy później pokaleczy się każdy, kto nie rozumie, że zasadą całego tego świata jest miłość...
Szymon Hołownia, Bóg, kasa i rock'n'roll
Mówię absolutnie poważnie – przytulanie i tego rodzaju czułe gesty okazują się (…) bardzo pomocne. Kłopot w tym, że my nie tylko ich nie doceniamy, ale często nie potrafimy ich okazywać. Bliskości nie można się nauczyć, nie ćwicząc jej. A niestety, ten rodzaj ćwiczeń wciąż jest bardzo trudny dla dużej części facetów. Ciągle jeszcze się zdarza, że właśnie ojcowie w relacjach z dziećmi, zwłaszcza synami, stosują zasadę, że mężczyzna to nie mazgaj, czyli nie płacze, i nie baba, żeby go brać na kolana czy przytulać. Rzeczywiście, dwudziestolatka brać na kolana byłoby trudno, zwłaszcza jeśli przerósł nas o głowę, ale dlaczego go nie przytulić?
Szału nie ma, jest rak. Z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska