fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dokącz czy dokończ? Która forma jest poprawna?

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy dzieło. Tak mówi znana łacińska sentencja. Koniec ma to do siebie, że gdy coś jest trudne, przykre lub złe cieszymy się z tego, że nastał koniec czegoś, a gdy coś jest miłe, jest nam przykro z tego powodu, że to dobiegło końca. Wszystko zależy od kontekstu sytuacji. Niekiedy sami nie możemy doprowadzić czegoś do końca, wówczas zwracamy się z tym do kogoś innego. Jak poprawnie sformułować taką prośbę, dokącz czy dokończ? W treści poniższego tekstu znajdziecie informacje na temat tego, która z form jest prawidłowa.

Dokącz czy dokończ? Jak jest poprawnie?

Poprawna jest wyłącznie forma dokończ.

Dokącz czy dokończ? Jak to zapisać? Poprawna forma

Otóż jedyną poprawną formę stanowi zapis dokończ. Wariant dokącz jest absolutnie niepoprawny i nie wolno go stosować w żadnym wypadku! Nie ma zasady tłumaczącej poprawny zapis, więc trzeba ją zapamiętać.

Dokończ jest czasownikiem w trybie rozkazującym. Pochodzi od bezokolicznika dokończyć.

Dokończyć  oznacza doprowadzić coś do końca, skończyć, zakończyć.

Dokącz czy dokończ? Przykłady zdań

  • Muszę na chwilę wyjść. Proszę, dokończ za mnie prasowanie, a ja jak wrócę to w zamian pozmywam naczynia.
  • Tak jak się umawiałyśmy, ja napisałam pierwszą część naszej pracy, a ty ją dokończ pisząc drugą. Potem obie wspólnie dodamy jeszcze jakieś zdjęcia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.