fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieznana czy nie znana? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Nieznana czy nie znana? Odpowiedź znajdziecie w treści poniższego tekstu.

Nieznana czy nie znana? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nieznana.

Nieznana czy nie znana? Jak to zapisać? Poprawna forma

Aby nie popełnić błędu, przymiotnik nieznana powinniśmy go zapisać łącznie. Właśnie ten wariant jest poprawny.

Pisownia łączna wynika oczywiście z zasady obowiązującej w języku polskim, która mówi, że partykułę przeczącą nie z przymiotnikami w stopniu równym zawsze zapisujemy stosując pisownię łączną.

Nieznana to forma przymiotnika w rodzaju żeńskim. Jakie znaczenie posiada przymiotnik nieznana? Rzecz jasna to określenie kogoś lub czegoś, o którym, o czym nikt nic nie wie.

W tym miejscu mała uwaga. Jak to w podobnych przypadkach bywa, pisownia rozdzielna poprawna jest wyłącznie wtedy, gdy zależy nam na pokazaniu przeciwieństwa na przykład: Ona była nie znana, ale naprawdę bardzo popularna.

Synonimy przymiotnika nieznana to: niewiadoma, nieznajoma, nieustalona, nieokreślona, niedookreślona, niesprecyzowana, tajemnicza, anonimowa, bezimienna, obca.

Sklep Nadwyraz.com

Nieznana czy nie znana? Przykłady zdań

  • Zanim ta piosenkarka wystąpiła w tym programie, była prawie w ogóle nieznana.
  • Pobliska miejscowość jest niemal zupełnie nieznana, choć leży w rejonie często odwiedzanym przez turystów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X