fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skrót pod nazwą. Jak poprawnie go utworzyć?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Tematem poniższego tekstu poradnikowego jest skrót od wyrażenia pod nazwą. Jak wygląda skrót od wyrażenia pod nazwą? Jak poprawnie go zapisać? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Skrót od pod nazwą - jak poprawnie go utworzyć?

Skrót pod nazwą. Jak wygląda? Poprawna forma

Tworzenie skrótów od dwuczłonowych wyrażeń sprawia problem. Pojawiają się wątpliwości czy skrót zapisać bez kropek, czy z jedną kropką, czy może dwie kropki. Jak jest w przypadku skrótu od pod nazwą?

Poprawną pisownią jest jedynie wersja pn., a zatem z jedną kropką na końcu całego skrótu

Przy zapisie skrótu wyrażenia pod nazwą stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Oba człony wyrażenia pod nazwą zaczynają się spółgłoskami, więc skrót wyrażenia będzie wyglądał pn. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Skrót pod nazwą. Przykłady zdań

  • W moim mieście znajduje się przedszkole pn. „Zaczarowana kraina”.
  • Przy ulicy Kawiorowej znajduje się drogeria pn. „Patio”.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X