fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ad hoc – co to znaczy? Definicja i przykłady użycia

Czy kiedykolwiek wcześniej zetknęliście się z wyrażeniem ad hoc? Jeśli tak, to czy pamiętacie, co dokładnie oznacza, aby móc poprawnie go użyć? A jeśli nie jesteście zaznajomieni z tą frazą, to czy macie jakiekolwiek skojarzenia na jej temat? Co do etymologii to jesteśmy pewni, że Wasze strzały okażą się tymi trafionymi w dziesiątkę. Ad hoc to wyrażenie, które naprawdę warto znać i które wzbogaci Wasz język, zatem przeczytajcie nasz artykuł, aby dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Ad hoc co to znaczy co to jest czym jest przykłady słownik ad hoc synonimy pochodzenie odmiana czy Polszczyzna.pl

Sieci komputerowe – sieć typu ad hoc

Sieć ad hoc to sieć bezprzewodowa o zdecentralizowanej strukturze, w której przyłączone do niej mobilne urządzenia mogą służyć zarówno jako punkt dostępu, jak i terminal końcowy. Komunikacja między poszczególnymi jednostkami takiej podsieci następuje w sposób bezpośredni, aby usprawnić przekazywanie danych. Ponadto sieć ad hoc możemy utworzyć tylko po to, aby udostępnić pliki lub by uzyskać połączenie internetowe, i możemy to zrobić w bardzo prosty sposób na swoich komputerach. Szerokie zastosowanie takiej sieci można dostrzec chociażby w telefonach komórkowych z modułem Bluetooth, palmtopach czy cyfrowych aparatach fotograficznych.

Co oznacza wyrażenie ad hoc?

Frazę ad hoc (wym. [ad hok]) definiujemy następująco:

1 Ad hoc to wyrażenie używane w sytuacji, gdy mowa o czymś, co zostało stworzone bez wcześniejszego przygotowania, a więc tu i teraz, na potrzebę danej chwili.

Przykłady z życia

Byłam pewna, że egzamin będzie z innego materiału, więc odpowiedzi musiałam wymyślać ad hoc.

Jury zostało powołane ad hoc.

Ad hoc – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co oznacza ad hoc, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • doraźnie
  • naprędce
  • na bieżąco
  • na poczekaniu
  • natychmiast

Ad hoc – wymowa

Wyrażenie ad hoc wymawiamy jako [ad hok].

Popularne połączenia

  • organizować coś ad hoc
  • powoływać coś ad hoc (na przykład komisję)
  • stworzyć/tworzyć coś ad hoc
  • wymyślać coś ad hoc

Etymologia wyrażenia ad hoc

Wyrażenie ad hoc pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza ‘do tego’.

Odmiana wyrażenia ad hoc

Wyrażenie ad hoc jest nieodmienne.

Przykłady użycia wyrażenia ad hoc w literaturze

– Nie tylko. Pytał ogólnie, o wszystkich. Dlaczego miałby pytać akurat o ciebie?
Czyżby z powodu tego przesłuchania była w złym nastroju? – zastanowił się. – A może Stedtke jednak pytał ją o mnie? Oczywiście zobowiązał ją do milczenia. Czyżby Stedtke go o coś podejrzewał? – Usiłował wyobrazić sobie, co mogłoby naprowadzić sturmfuehrera SD o wiecznie skrzywionych ustach na trop jego prawdziwej roli. Nie dostrzegał niczego. Ale jeśli Stedtke wypytywał naprawdę o wszystkich? Potwierdzało to podejrzenie Klossa, że zorganizowana ad hoc narada u von Zangera, narada, na której brakowało jedynie szefa sztabu, była pułapką zastawioną na któregoś z oficerów. Czy na któregoś, czy na niego?
Czy Stedtke szuka po omacku, czy zdołał już coś wywęszyć? Jedno jest pewne, Kloss nie może w ciągu najbliższych paru dni pójść do zrujnowanego domu, gdzie znalazła schronienie radiostacja.

Andrzej Zbych (Andrzej Szypulski, Zbigniew Safjan), Stawka większa niż życie

Ojciec intrygował kobiety „tęsknicą kresowiaka”, odrobiną szaleństwa, tak obcą mieszczuchom. Odznaczał się nieprzewidywalną kurtuazją zachowania. Gdy któraś z pań wylała kieliszek czerwonego wina na nieskazitelnie biały obrus, tatusiek natychmiast robił to samo, niby niechcący. Podobnie z czarną kawą. Na ówczesny ekspres mówiło się maszynka. Nasza kawa z maszynki była jak heban. Był dowcipny, wiedział, kiedy się wtrącić z cytatem i improwizacją ad hoc na krawędzi dwuznaczności. Wywoływał u pań nerwowy śmiech.
Na przyjęciach matka pchała go ku mężczyznom, lecz on umiejętnie przesuwał się w stronę kobiet. Ale uwodzicielem nie był.

Ewa Berberyusz, Moja teczka

I jak tam, Czytelnicy? Czy łaciński zwrot ad hoc jest Wam teraz bliższy? Wierzymy, że tak!
Tym bardziej że naprawdę ładnie brzmi (ponoć wszystko brzmi lepiej po łacinie), czyż nie?
Ciekawi jesteśmy, jakie sytuacje, które zmusiły Was do wymyślania czegoś ad hoc, miały miejsce w Waszym życiu. Podzielcie się nimi w komentarzach!

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X