fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ad vocem – co to znaczy? Definicja i przykłady

Czy spotkaliście się kiedyś z wyrażeniem ad vocem? Czy wiecie, co oznacza i w jakich sytuacjach można go użyć? Jeśli nie, to przeczytajcie poniższy tekst. Znajdziecie w nim definicję tego wyrażenia, dzięki czemu będziecie mogli używać go poprawnie.

Ad vocem co znaczy? Definicja znaczenie przykłady słownik poradnia Polszczyzna.pl

Ad vocem – co to znaczy? Definicja wyrażenia

Ad vocem (wym. [ad wocem]) jest używane zawsze w kontekście prośby podczas jakiejś dyskusji czy rozmowy. Osoba, która mówi ad vocem, prosi o pozwolenie, aby mogła wypowiedzieć się poza kolejnością, zabrać głos w dyskusji w celu odniesienia się do słów, które zostały przed chwilą wypowiedziane przez kogoś innego, na przykład po to, aby je sprostować.


Ad vocem – pochodzenie wyrażenia, czyli o etymologii

Wyrażenie ad vocem pochodzi z łaciny i oznacza „do słowa”.

Ad vocem w użyciu

Przykładem użycia ad vocem może być debata przedwyborcza, na której mamy kilku uczestników. Wiadomo, że kolejność wypowiadania się jest ustalona wcześniej, ale zawsze pojawią się takie okoliczności, że jeden z dyskutantów będzie chciał odnieść się do wypowiedzi swojego oponenta, na przykład po to, aby wykazać jego błędy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wypowiedzią ad vocem.

Ale ad vocem to nie tylko polityka. Wszyscy znamy różne zebrania. Dotyczą one grup osób, które coś łączy. Takim przykładem mogą być zebrania rodziców w szkołach. Podczas nich omawiane są różne kwestie związane z nauką dzieci i młodzieży oraz ogólne funkcjonowanie życia danej klasy. Wychowawca podaje konkretne tematy do przedyskutowania, a rodzice wyrażają swoje zdanie.

Tak samo sprawa ma się podczas innych spotkań, na których zbierają się ludzie, aby naradzić się w różnych kwestiach. Zawsze tam, gdzie chcemy odnieść się do wypowiedzi drugiej osoby, ale robimy to poza kolejnością lub gdy chcemy wykazać mylność wypowiedzi przedmówcy, robimy to ad vocem.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Popularne połączenia z wyrażeniem ad vocem

  • Wypowiedź ad vocem,
  • zgłaszać ad vocem,
  • wystąpienie ad vocem.

Odmiana

Wyrażenie nieodmienne. We wszystkich przypadkach występuje forma ad vocem.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrażenia ad vocem

Przykłady użycia w literaturze

Goście nie muszą zabierać (nikomu) głosu, bo go dostaną od nas w kolejności zasiadania, od lewa do prawa lub odwrotnie. Ale czy ambitny moderator powinien iść na taką łatwiznę? Czy powinien ograniczyć się do roli zawiadowcy pilnującego czasu i porządku? I czy to jest w ogóle fair wobec publiczności? Ze nie fair wobec uczestników, już wspominaliśmy w poprzednim rozdziale. Mogą oni oczywiście w tak niekorzystnym scenariuszu debaty wykorzystać formułę ad vocem, i domagać się poza kolejnością szansy szybkiej repliki. A moderator powinien na to przystać, jeśli nie chce, by wyrzuty sumienia ścigały go. do następnej debaty.

Piotr Legutko, Sztuka debaty, czyli jak się nie dać

Proszę to sobie łaskawie wyobrazić: jedzie człowiek od jednego starego miasta uniwersyteckiego do drugiego, zamieszkuje w zupełnie przyzwoitym hotelu, snuje się z przyjaciółmi z całego świata po uroczych wąskich uliczkach, pije wino, żartuje, dywaguje, celebruje, wygłasza referaty, przemawia ad vocem i a propos , słowem, uczestniczy w cudownej, wysmakowanej zabawie intelektualistów i jeszcze w dodatku płacą mu za to i dziękują, że raczył zaszczycić. Czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego?

Marek Ławrynowicz, Pogoda dla wszystkich

Przykłady użycia w prasie

Myślę, że chyba takiej refleksji nam zabrakło, że skoncentrowaliśmy się właśnie na tych słowach ad vocem, na dyskusji, która jest dyskusją raczej ad personam, a nie dąży ku sprawie. Sądzę, że powinno więcej nam zależeć na tym, by sprawa, która dotyczy naszej przyszłości, przyszłości naszych dzieci, wnuków, o których często była mowa na tej sali, była celem naszej tutaj rozmowy i takiego stanowiska powinniśmy oczekiwać w tej Izbie.

Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 04.12.2002, 4 kadencja, 37 posiedzenie, 2 dzień

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.