fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ad vocem – co to znaczy? Definicja i przykłady

Czy spotkaliście się kiedyś z wyrażeniem ad vocem? Czy wiecie, co oznacza i w jakich sytuacjach można go użyć? Jeśli nie, to przeczytajcie poniższy tekst. Znajdziecie w nim definicję tego wyrażenia, dzięki czemu będziecie mogli używać go poprawnie.

Ad vocem co znaczy? Definicja znaczenie przykłady słownik poradnia Polszczyzna.pl

Ad vocem – co to znaczy? Definicja wyrażenia

Ad vocem (wym. [ad wocem]) jest używane zawsze w kontekście prośby podczas jakiejś dyskusji czy rozmowy. Osoba, która mówi ad vocem, prosi o pozwolenie, aby mogła wypowiedzieć się poza kolejnością, zabrać głos w dyskusji w celu odniesienia się do słów, które zostały przed chwilą wypowiedziane przez kogoś innego, na przykład po to, aby je sprostować.


Ad vocem – pochodzenie wyrażenia, czyli o etymologii

Wyrażenie ad vocem pochodzi z łaciny i oznacza „do słowa”.

Ad vocem w użyciu

Przykładem użycia ad vocem może być debata przedwyborcza, na której mamy kilku uczestników. Wiadomo, że kolejność wypowiadania się jest ustalona wcześniej, ale zawsze pojawią się takie okoliczności, że jeden z dyskutantów będzie chciał odnieść się do wypowiedzi swojego oponenta, na przykład po to, aby wykazać jego błędy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wypowiedzią ad vocem.

Ale ad vocem to nie tylko polityka. Wszyscy znamy różne zebrania. Dotyczą one grup osób, które coś łączy. Takim przykładem mogą być zebrania rodziców w szkołach. Podczas nich omawiane są różne kwestie związane z nauką dzieci i młodzieży oraz ogólne funkcjonowanie życia danej klasy. Wychowawca podaje konkretne tematy do przedyskutowania, a rodzice wyrażają swoje zdanie.

Tak samo sprawa ma się podczas innych spotkań, na których zbierają się ludzie, aby naradzić się w różnych kwestiach. Zawsze tam, gdzie chcemy odnieść się do wypowiedzi drugiej osoby, ale robimy to poza kolejnością lub gdy chcemy wykazać mylność wypowiedzi przedmówcy, robimy to ad vocem.

Popularne połączenia z wyrażeniem ad vocem

  • Wypowiedź ad vocem,
  • zgłaszać ad vocem,
  • wystąpienie ad vocem.

Odmiana

Wyrażenie nieodmienne. We wszystkich przypadkach występuje forma ad vocem.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrażenia ad vocem

Przykłady użycia w literaturze

Goście nie muszą zabierać (nikomu) głosu, bo go dostaną od nas w kolejności zasiadania, od lewa do prawa lub odwrotnie. Ale czy ambitny moderator powinien iść na taką łatwiznę? Czy powinien ograniczyć się do roli zawiadowcy pilnującego czasu i porządku? I czy to jest w ogóle fair wobec publiczności? Ze nie fair wobec uczestników, już wspominaliśmy w poprzednim rozdziale. Mogą oni oczywiście w tak niekorzystnym scenariuszu debaty wykorzystać formułę ad vocem, i domagać się poza kolejnością szansy szybkiej repliki. A moderator powinien na to przystać, jeśli nie chce, by wyrzuty sumienia ścigały go. do następnej debaty.

Piotr Legutko, Sztuka debaty, czyli jak się nie dać

Proszę to sobie łaskawie wyobrazić: jedzie człowiek od jednego starego miasta uniwersyteckiego do drugiego, zamieszkuje w zupełnie przyzwoitym hotelu, snuje się z przyjaciółmi z całego świata po uroczych wąskich uliczkach, pije wino, żartuje, dywaguje, celebruje, wygłasza referaty, przemawia ad vocem i a propos , słowem, uczestniczy w cudownej, wysmakowanej zabawie intelektualistów i jeszcze w dodatku płacą mu za to i dziękują, że raczył zaszczycić. Czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego?

Marek Ławrynowicz, Pogoda dla wszystkich

Przykłady użycia w prasie

Myślę, że chyba takiej refleksji nam zabrakło, że skoncentrowaliśmy się właśnie na tych słowach ad vocem, na dyskusji, która jest dyskusją raczej ad personam, a nie dąży ku sprawie. Sądzę, że powinno więcej nam zależeć na tym, by sprawa, która dotyczy naszej przyszłości, przyszłości naszych dzieci, wnuków, o których często była mowa na tej sali, była celem naszej tutaj rozmowy i takiego stanowiska powinniśmy oczekiwać w tej Izbie.

Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 04.12.2002, 4 kadencja, 37 posiedzenie, 2 dzień

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.