fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Z pośród czy spośród? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna sprawia chyba najwięcej problemów, jeśli chodzi o poprawność językową. Z treści tego tekstu dowiecie się, która z form jest poprawna: z pośród czy spośród. Poznacie także zasadę, która pomoże Wam w utrwaleniu sobie właściwej pisowni.

Z pośród czy spośród? Która forma jest poprawna?

Poprawną formą jest wyłącznie spośród.

Z pośród czy spośród? Poprawna forma

Poprawną formą jest wyłącznie spośród. Jest to przyimek złożony, czyli taki, który jest połączeniem dwóch innych, w tym przypadku przyimków z oraz pośród. Zapisujemy go łącznie i przez s, nie przez z, ponieważ przyimek z, łącząc się z przyimkiem pośród, stracił dźwięczność i upodobnił się do następującej po nim bezdźwięcznej spółgłoski p. Jest to uwarunkowane historycznie. To samo zjawisko fonetyczne ma miejsce w innych przyimkach złożonych, np. spoza i spod.

Przyimek spośród informuje, że to, o czym mowa w zdaniu, dotyczy wyróżnionej części większego zbioru, czyli jest spomiędzy lub z czegoś.

Spośród może również informować, że z jakiegoś miejsca położonego między jakimiś obiektami wysunęła się, wyjrzała lub wyszła rzecz lub osoba, o której jest mowa w zdaniu.

Sklep Nadwyraz.com

Z pośród czy spośród? Przykłady zdań

  • Byłaś najlepsza spośród wszystkich uczestników konkursu.
  • Spośród trzcin na jeziorze wypłynęły łabędzie.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.