Altruista – kto to jest? Co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Kim jest altruista i jaka jest etymologia tego słowa? Jakie są synonimy altruisty oraz przykłady użycia? O tym wszystkim w naszym artykule.
Kto to jest altruista?
Zwykło się mówić, że ktoś urodził się altruistą lub jest nałogowym i niepoprawnych altruistą. Można przyjąć postawę prawdziwego altruisty, albo udawać altruistę. Czy wiemy jednak kim jest wspomniany altruista? Zerknijmy na definicję słowa i wyrazy bliskoznaczne.
Altruista – czyli kto? Co to znaczy? Definicja słowa
Altruista to osoba, którą cechuje altruizm. Jest to człowiek bezinteresowny i empatyczny, który w swoim postępowaniu kieruje się dobrem innych i skłonny jest do poświęceń.
Altruista – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest altruista, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Dobra dusza,
- osoba bezinteresowna,
- społecznik.
Altruista – etymologia wyrazu
Wyraz altruista wywodzi się z języka łacińskiego, od słowa alter– ‘drugi, inny’.
Altruista – wyrazy pokrewne
- Altruistka,
- altruistycznie,
- altruistyczność,
- altruistyczny,
- altruizm.
Przykłady użycia wyrazu altruista w literaturze
Dewiantem jest więc nie tylko przestępca, alkoholik, narkoman czy prostytutka, lecz także homoseksualista, karzeł, ociemniały, chory psychicznie, ekscentryk, dysydent polityczny, kaleka, czasami również i bohater lub altruista. A zatem nie tylko tacy ludzie, którzy z premedytacją naruszają normy społeczne, ale również tacy, którzy swoim wyglądem, sposobem bycia itp. odbiegają od oczekiwań, są w jakiś sposób „inni”.
Andrzej Siemaszko, Granice tolerancji : o teoriach zachowań dewiacyjnych
Dla jednego odludek (bo zamknął się w wieży), dla innego człowiek niezwykle towarzyski (świadectwo Prób i Dziennika podróży)', dla jednego wciąż jeszcze mieszczanin, dla innego wielki pan; dla jednych egocentryk, całkowicie zanurzony w sobie, dla innych (Fortunat Strowski) – działacz, mediator, polityk, stojący za kulisami każdej wielkiej sprawy we Francji. Egoista albo altruista, kobieciarz czy też trochę homoseksualista lub nawet „niedorozwinięty płciowo”, milczek czy gaduła, flegmatyk czy sangwinik, czaruś czy odpychający – nic nie jest pewne. Bo też wszystko to można w nim znaleźć.
Józef Hen, Ja, Michał z Montaigne?