fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rzadko czy żadko? Jak zapisać ten wyraz, aby nikogo nie bolały oczy?

Rzadko, żadko, żatko? Jeden wyraz, a tyle możliwości. Tylko jedna z nich jest poprawna! Jak prawidłowo napisać wyraz określający czas bądź konsystencję? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Rzadko czy żadko? Jak zapisać ten wyraz, aby nikogo nie bolały oczy? - Polszczyzna.pl

Rzadko czy żadko? Czy ten błąd w ogóle występuje?

Niestety przez nową modę na zniekształcanie słów w internecie coraz częściej możemy znaleźć takie perełki jak: hora curka, madka czy pieseł. Określenia te powstały w wyniku prześmiewczego określenia konkretnej sytuacji bądź osoby. Na ten temat pisaliśmy już w innym artykule: Hit internetów! Popularne słowa i zwroty zaczerpnięte z internetu, czyli kurła, odjaniepawlać, odzobaczyć i wiele innych. Niestety te błędy zakorzeniły się w języku tak bardzo, że wiele z nich zaczyna pojawiać się także w wypracowaniach dzieci w szkołach. Wyjątkiem nie jest tutaj niestety słowo rzadko, które bywa przekształcane w żadko lub żatko. Oczywiście błąd ten wynika również z nieznajomości zasad ortografii. Jednak nie zmienia to faktu, że jest on obecny w języku pisanym.

Zatem rzadko czy żadko?

Oczywiście, że rzadko! Wyraz ten określa sposób położenia, konsystencję, czas itd. Oto przykładowe zdania z użyciem słowa rzadko.

Widujemy się rzadko, ale mamy dobre relacje.
Jak na zupę krem była trochę za rzadka.
Mam niestety dość rzadkie włosy.
Jak ze sobą rozmawiamy, to rzadko patrzy mi w oczy!

Czy słowo rzadko jest odmienne?

Rzadko odpowiada na pytanie jak? i pochodzi od przymiotnika rzadki, zatem jest to przysłówek odprzymiotnikowy. Na pewno każdy z nas wie, że przysłówek jest nieodmienną częścią mowy. Jednak możliwe jest stopniowanie tego wyrazu. I tak w stopniu równym mamy słowo rzadko, w wyższym: rzadziej, a w najwyższym: najrzadziej. Proste!

Jak łatwo zapamiętać pisownię słowa rzadko?

Ułatwione zadanie mogą mieć osoby, które mają pamięć wzrokową. Niestety nie istnieje zasada, która wyjaśniałaby taki zapis. Dla wszystkich, którzy aby coś zapamiętać, muszą usłyszeć, przytaczamy krótką rymowankę z podstawówki: „Rzadka rzeka to jest para, co rz nam tam utrwala”. Wystarczy, że wypowiecie to na głos i gotowe!

A gdzie Wy najczęściej widujecie ten błąd?

Artykuł Rzadko czy żadko? Jak zapisać ten wyraz, aby nikogo nie bolały oczy? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz rzadko jest poprawną formą, a żadko – nie.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X