Ancymon – kto to jest? Co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Ancymon odnosi się do człowieka, który zachowuje się w pewien sposób. Nie jest to jednak określenie pozytywne. Jakie cechy trzeba przejawiać, żeby zostać nazwanym ancymonem? Jakie są synonimy tego słowa? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.
Ancymon – kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
Ancymon to ktoś, kto zachowuje się nieodpowiednio, ale jednocześnie udaje niewiniątko. A zatem gdy ancymon zachowa się źle i wynikną z tego jakieś nieprzyjemności, pierwszą rzeczą, którą robi, jest wypieranie się swojego udziału w tym, co przyniosło złe skutki.
Ancymon – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest ancymon, co to znaczy, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Ziółko,
- gagatek,
- filut,
- urwis,
- szelma,
- gałgan,
- hultaj,
- drapichrust,
- utrapieniec,
- niecnota,
- łobuz,
- łobuziak,
- łotrzyk,
- rozrabiaka,
- gawrosz,
- diablę,
- obwieś,
- andrus,
- swawolnik,
- huncwot,
- chytry/szczwany lis,
- sprytna/cwana bestia,
- diabelskie nasienie,
- diabelski syn,
- diabeł wcielony,
- aniołek z różkami.
Ancymon – wyrazy pokrewne
- Ancymonek.
Ancymon – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii
Pochodzenie słowa ancymon jest trudne do ustalenia. Językoznawcy nie są do końca pewni, z jakiego języka pochodzi. Istnieją dwie hipotezy na ten temat.
Pierwsza mówi o tym, że ancymon pochodzi z jidysz od słowa assespon, które można tłumaczyć jako ‘gagatek, impertynent’. Za potwierdzenie prawdziwości tej hipotezy ma służyć identyczne znaczenie obu słów.
Druga z nich mówi, że ancymon pochodzi od przekształconego antymon, który oznaczał ‘metal rodzimy, kruchy, czasem z szarą naleciałością, zawierający małą domieszkę srebra, żelaza i arsenu’. Pierwiastek chemiczny antymon (symbol chemiczny Sb od łacińskiego stibium) stosowany był między innymi do tworzenia stopów drukarskich. Zastosowanie znajdował również w medycynie. Tzw. pigułka wieczysta – mała kuleczka wielokrotnego użytku odlana z antymonu – służyła do wywoływania biegunki lub gwałtownych wymiotów.
Przykłady użycia wyrazu ancymon w literaturze
Szkoły nastawione na „ucznia modelowego” – zdrowego, zadbanego, z dobrze funkcjonującej rodziny, gdzie wagary i słaby stopień traktuje się jak dramat, dyskretnie starają się pozbyć ucznia, który zaniża poziom i jest kłopotliwy. Odesłanie ancymona do szkoły specjalnej jest praktykowane często wbrew opinii psychologów.
Bieda ma twarz dziecka, „Polityka”
Do Z[...] przylgnęła bowiem opinia piłkarskiego ancymona i kiedy arbitrzy nie wiedzieli, którego z graczy ukarać, dla świętego spokoju wykluczali z gry właśnie jego.
Daniel Weimer, Leksykon piłkarzy sądeckich, „Dziennik Polski”