fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Anturaż – co to jest? Definicja, przykłady użycia, etymologia, słownik

Tematem przewodnim tego tekstu jest obco brzmiące słowo anturaż. To wersja spolszczona jego zapisu. Można się również spotkać z pisownią oryginalną – entourage. Co ciekawe, jest to zapis częstszy, uznawany za bardziej poprawny, wzorcowy. Co oznacza? Z jakiego języka pochodzi? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Anturaż - definicja. Co to jest? Znaczenie, synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Anturaż – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa

Słowo anturaż (czy też entourage) pochodzi z języka francuskiego i oznacza otoczenie. W takim też znaczeniu funkcjonuje w języku polskim. Anturażem (entourage’em) inaczej nazywamy też środowisko. Pod pojęciem anturażu (entourage’u) można rozumieć również przedmioty otaczające.

Anturaż (entourage) to najbliższe otoczenie, które można zdefiniować w dwojaki sposób:

1Otoczenie wraz ze wszystkim, co się w nim znajduje, oraz towarzyszące zdarzenia i fakty, jako całokształt mające wpływ na obraz lub odbiór czegoś.

2Otoczenie – ludzie, z którymi ktoś często przebywa.


Przykłady użycia wyrazu anturaż

– Za ten anturaż płacę dodatkowo trzysta funtów miesięcznie. To znaczy powinienem płacić, ale jakoś się ostatnio nie składa. Nic – westchnął. – Najwyżej mnie stąd wyeksmitują.
Sandra, od dwóch miesięcy mieszkając sama, z największym trudem zdobywała czterdzieści funtów na opłacenie swojej klitki; właśnie zbliżał się termin kolejnej płatności i czuła, że będzie musiała zaciągnąć bezzwrotną pożyczkę u Kingi albo jej ojca.

Witold Horwath, Ultra Montana

Księgarnia Polszczyzna.pl

W innych kategoriach próżno było szukać wątków żużlowych. Sukcesów było w minionym roku bez liku, ale to już taka środowiskowa tradycja, że nie zostały należycie skonsumowane. W minionych latach coś się ruszyło. Parę imprez otrzymało odpowiedni anturaż i zawitało do stolicy. Tak było z Galą Sportu Żużlowego. Ta jednak po dwuletnim pobycie w Warszawie wraca do naturalnego środowiska.

Rafał Darżynkiewicz, Tomaszowie ze swadą przekroczyli czas antenowy, „Gazeta Pomorska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.